Pane starosto, ČSSD byla favoritem voleb již od počátku, a byť v předčasných volbách skončila první, o vítězství se hovořit nedá. Sociální demokracie, stejně jako ODS, skončila s nejhorším výsledkem v historii ve volbách do sněmovny v České republice. V čem vy osobně shledáváte příčinu? A především, jak zpětně vnímáte rozkol uvnitř ČSSD?
Příčiny nevýrazného výsledku jsou podle mého tři.
Jednak je to únava levicově i pravicově orientovaných voličů z opakovaných zklamání, které jim jejich oblíbené strany v moderní historii svobodných voleb připravily. Stav skepse je umocněn zhoršenou hospodářskou situací posledních let. Voliči již v minulých volbách signalizovali ochotu k experimentu podporou Věcí veřejných, nyní ji přenesli na ANO a Úsvit.
Druhou synergicky působící příčinou byly dobře namíchané marketingové mixy populisticko-racionálního ANO a populisticko-demokratického Úsvitu. Rozdíl jejich výsledků není dán programy, ale penězi utracenými za kampaň. Stav společnosti nahrával úspěchu populistické rétoriky.
Nakonec je to nečitelnost ČSSD. Volič do poslední chvíle nevěděl, kdo stranu řídí, jaký je její postoj k prezidentské pseudoexekutivě a zda je strana schopná nějakého vývoje ze své poněkud ustrnulé podoby. Strana si velmi ublížila neschopností jednoznačně a hlasitě podpořit svého kandidáta Jiřího Dienstbiera v prezidentských volbách; dala tím najevo vnitřní nejistotu, a na to je volič velmi citlivý.
Domníváte se, že se pučisté zachovali adekvátně? Nemyslíte si, že to naruší do budoucna poměry ve straně a posléze i ve vládě, kde by ČSSD chtěla být?
Jsem přesvědčen, že i v politice se dlouhodobě vyplatí férové jednání. Skupina kolem Michala Haška nepoškodila stranu tím, že se postavila proti předsedovi, ale nedůstojným způsobem, jakým to provedla. Nemyslím si, že ji poškodila pro budoucnost, spíše se ukázalo, nakolik ji poškozovala v minulosti. Nic ale není černobílé. Jedni dlouhodobě narušovali jednotu vedení, druzí tomu opatrně přihlíželi. Není to dobré vysvědčení pro nikoho.
ČSSD se musí nyní soustředit na sestavení vlády. V řádu měsíců by se pak měla začít zabývat svými vnitřními záležitostmi. Zmiňovaná událost („puč“) sama o sobě nemá potenciál stranu ohrozit nebo posílit. Ten potenciál má způsob, jakým se s vnitřními problémy strana vypořádá.
Ústřední výkonný výbor strany sice zvolil nový vyjednávací tým, v jehož čele potvrdil předsedu strany Bohuslava Sobotku, nedomníváte se ale, že zmíněným pučem se trochu pozapomnělo na historicky nejnižší výsledek strany? Nemyslíte si, že to může stranu do budoucna poškodit a měl by tak odstoupit i Bohuslav Sobotka?
Nikdo není univerzální hrdina. Bohuslav Sobotka není z důvodu své typické umírněnosti ideálním volebním lídrem. Na druhé straně může být úspěšným předsedou vlády, která bude usilovat o stabilizaci země. Přijde mi absurdní říkat předsedovi strany, která právě vyhrála ve složitých vnitropolitických poměrech volby, že teď je ten pravý čas odstoupit. Paradoxně skupina, která výzvu k odstoupení předsedy připravila, se o snížení volebního výsledku zasloužila více než kdokoliv jiný ve straně.
Co nejvíce trápí vás jako starostu a občana České republiky?
Obecně to, že vysoká politika hraje dlouhodobě o soukromé zájmy a nikoliv o zájmy celé společnosti. Společnost se plíživě rozdělila na tři skupiny: První, která je schopna profitovat z práce druhých (a to nemyslím nijak hanlivě), druhá, která pracuje, a třetí, která nemůže a v některých případech nechce pracovat. Tyto tři skupiny se jednak vyhraňují, jednak od sebe vzdalují, a to je příčinou mnoha současných problémů, ale zejména hrozbou do budoucna.
Konkrétně mi pak vadí špatná vymahatelnost práva a faktická nerovnost občanů před zákonem, daná jejich ekonomickým a společenským postavením. Jako starostu mě také trápí příšerná byrokracie a na centrální úrovni plýtvání prostředky, které pak chybějí v obcích a městech.
Po dlouhých letech úsilí města se již brzy mohou obyvatelé těšit na nový domov pro seniory. Co dalšího ale plánujete ve městě do budoucna? Co lidem ve městě nejvíce chybí?
V současné době řešíme rekonstrukci Mírového náměstí, která začne v příštím roce, a zmíněný Dům pro seniory, který by měl být hotov nejpozději v r. 2017. To bude velká investiční zátěž pro město. Navíc se čím dál intenzivněji projevuje dlouhodobě podinvestovaná údržba komunikací, městské zeleně, veřejného osvětlení, kanalizační sítě atd. I když máme řadu investičních záměrů, jako je například revitalizace sídlišť, přístavba kulturního domu, nákup pozemků, dopravní stavby a další, musíme být v plánování rozpočtových výdajů opatrní. Projekty jsou připravené na léta dopředu, určující jsou však finanční prostředky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková