Zastupitelem jste již od roku 1990 a to vždy jako nezávislý za ODS, coby nositelkou odkazu OF. Myslíte si, že to platí i o současné ODS? Podle některých kritiků, ale i členů strany a především podle slov jejího zakladatele se odklonila od svých idejí. Souhlasíte? A myslíte si, že se ji podaří opět obnovit punc pravicové značky?
ODS se od svých idejí asi ani neodklonila, ale vyčerpala je, zejména v souvislosti s privatizací atd. Pozvolna ztrácela schopnost řešit problémy společnosti, které pokládala za nevyhnutelný důsledek pozitivních společenských změn, daných liberalizací a tržním prostředím. Považovala je za jakousi daň za možnosti otevřeného pracovního i podnikatelského trhu. V zájmu toho tlumila občanskou angažovanost, kritiku poměrů považovala buď rovnou za společensky škodlivou, nebo marginální.
Pojem úspěšnosti zúžila na ekonomickou zdatnost nebo společenskou proslulost, čímž u části zejména inteligence ztratila důvěru, protože ji považovala za outsidery, lidi druhořadé, bezvýznamné, přestože v četných případech právě oni pro společnost pracovali obětavě, bez ohledu na výši platu či honoráře. Jak se negativní důsledky bez odpovídající reflexe ODS kupily (spolu se zvyšující se nezaměstnaností a přibýváním sociálně vyčleněných), část společnosti ve volbách dala najevo, že negativních důsledků tak přezíravé politiky je možná více než toho dobrého, což pochopitelně nemusí být spravedlivé – ODS to možná schytala víc, než si zasloužila.
Občanské pravicové strany, hájící rovná práva všech (tedy i sociálně slabých a etnických menšin) je nám nanejvýš zapotřebí. Bez zřetelných projevů solidarity a vlastní skromnosti, bez askeze jako tradiční součásti konzervativismu, se moderní ODS neobejde. Než se k tomu ale dobere, mnoho vody uplyne.
Zaznívají kritické hlasy z regionů, protože někteří starostové a další komunální politici se bojí, že je může značka ODS spíš poškodit, než aby jim pomohla jako v minulosti. Souhlasíte s nimi? Jste již rozhodnut, zda budete i Vy osobně pod značkou ODS jako nezávislý obhajovat mandát starosty?
Nevím to přesně, nejsem členem ODS. Obávám se však, že u nás ODS může dospět k opačnému závěru – že já ji poškodil, a ona teď na komunální úrovni mou vinou bude pykat, protože jsem ji neuměl dostatečně propagovat, nejsa „pravým ódéesákem, ale kryptokomunistou“ (jak o mně možná soudí). Kdo o mě nestojí, za toho svůj mandát obhajovat nebudu, ostatně ani já o jeho přízeň nebudu stát.
Máte také zkušenosti z řady profesí. Jaké jsou ale Vaše ambice do budoucna? Neuvažoval jste například o kandidatuře do vysoké politiky? Proč?
Do vysoké politiky se rozhodně ubírat nebudu, to už jsem mohl dříve a dnes jsem rád, že se tak nestalo. Nebudu kazit život svůj ani jiným, povahou jsem antipapaláš, ve funkcích si neumím lebedit. Doufám, že budu moci alespoň trochu zase dělat rozhlas.
Kdybyste ale měl možnost jako zákonodárce něco změnit, co by to bylo? Co Vás nejvíce trápí?
Definovat sociální bydlení. Nejvíce mě trápí problém sociálně vyloučených občanů, tedy naše neschopnost zamezit růstu bídy, přestože jsme tou nejbohatší společností, jaká kdy tu byla. To je vlastně paradox.
A co nejvíce trápí obyvatele města a chtěl byste se tak zasadit o změnu jako starosta?
U nás je asi hlavní téma bezpečnost ve městě, i když podle policejních statistik na tom nejsme špatně. Zakládáme městskou policii, na čemž obětavě pracuji, přestože mě nezbytný trend militarizace společnosti mrzí. Jak bude nevychovaných lidí přibývat, tak se bude zvyšovat i počet lidí s pendrekem, aniž by nám to sloužilo ke cti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková