Starosta Kunštátu: Házení potravin považuji za nepatřičný a zbabělý projev anonymního davu

27.11.2014 10:22 | Zprávy

Jako student se Zdeněk Wetter (ČSSD) účastnil brněnských demonstrací v roce 1989. Jak sám ale říká, nikdy se nesnížili k vulgaritám a napadání. „Naší silnou zbraní byla diskuze a slušnost.“ V rozhovoru pro naše stránky okomentoval nejen demonstrace, které se konaly proti prezidentovi v den výročí 17. listopadu, ale i jednání prezidenta. Prozradil nám také, jaké jsou jeho hlavní priority pro následující velební období a jak zpětně hodnotí výsledky voleb spolu s povolebními vyjednáváními v Kunštátu. A nejen to…

Starosta Kunštátu: Házení potravin považuji za nepatřičný a zbabělý projev anonymního davu
Foto: archiv starosty
Popisek: Náměstí v Kunštátě

V komunálních volbách jste úspěšně obhájil mandát starosty. Jste spokojen s výsledky? A především, co pro vás tento závazek znamená? Čeho byste chtěl jako starosta v následujících čtyřech letech dosáhnout?

Určitě jsem spokojený. Naše kandidátka získala pět mandátů z patnácti a zopakovala tak úspěch z předchozích voleb. Znamená to pro mne, že směr, který jsem si nastavil před čtyřmi lety (slušnost a poctivost), byl správný a je potřebné v něm pokračovat.

Čeho chci dosáhnout? Pokračovat v rozvoji města ve prospěch občanů, šířit věhlas královského města po republice i v zahraničí, dokončit rozdělané a pokračovat v naplánovaném. Nic zvláštního.

Již počátkem roku se v Kunštátě objevila negativní kampaň. Došlo k nějakému vyhrocení? Je třeba něco, co vás skutečně zaskočilo?

S negativní kampaní od svých odpůrců jsem počítal. Podle mých předpokladů odezněla sama bez výrazných důsledků. Po zhodnocení práce vedení města během čtyř let mohu s určitostí tvrdit, že se jistě vyskytly chyby a nedostatky, ale také pozitiva a výsledky, a pokud je správně vyhodnotíte, jakékoliv reakce ať kladné, či záporné, jen potvrdí vaše očekávání.

Jak byste následně hodnotil průběh koaličních vyjednávání? Byla složitá?

Spíše nepříjemná.

Jaké hlavní investice v následujícím volebním období plánujete a z čeho budou financovány?

Pokračujeme v rekonstrukci kanalizační sítě, vyřešení autobusových stání ve městě (problém, který trvá 25 let), rozšíření možností aktivního odpočinku pro občany a zájmové sféry pro turisty (sportovně-rekreační areál na získaných pozemcích a objektech) a místní komunikace (bolest všech starostů). Za co největšího využití dotačních programů, za pomoci vstřícného vedení kraje a samozřejmě z rozpočtu města. Pro začátek práce až dost.

Nabízí se také otázka, zda již máte schválen rozpočet pro příští rok? A pokud ano, prozradíte nám, jaký bude?

Na rozpočtu města usilovně pracujeme, schvalovat se bude v polovině prosince. Nebude ničím výjimečný oproti jiným rokům.

V jaké finanční kondici je vlastně město? Podařilo se vám v minulém volebním období odlehčit Kunštátu od finančních úvěrů, které jste zdědil?

Podařilo se nám splatit dva menší úvěry u jedné banky a splácíme postupně půjčku na realizovanou rekonstrukci kanalizace. To bude ještě pár let trvat. Vzhledem k tomu, že oba peněžní ústavy, se kterými město spolupracuje, sledují bedlivě finanční toky a jsou ochotny v případě potřeby i nadále výrazně podpořit budoucí investice, jsem přesvědčen, že finanční zdraví města je na dobré úrovni. Svědčí o tom mimo jiné nejen solventnost ve splácení závazků, ale i akce financované s podporou dotačních programů nebo jen z rozpočtu města. Samozřejmě i díky úpravě RUD. To byla výrazná pomoc.

V komunální politice působíte již páté volební období a od roku 2010 jste starostou města. Máte představu, co byste dělal, pokud byste se nevěnoval politice? A neměl jste někdy chuť s ní praštit?

Pokud bych se nevěnoval komunální politice tak intenzivně jako poslední čtyři roky, dělal bych to, co předtím. Intenzivně bych se věnoval pacientům ve svém obvodě a podílel se na kulturních a společenských akcích pro město.

Ač se to může zdát podivné, práce v komunální politice mne stále baví a chuť praštit s ní jsem opravdu neměl. I přes mnohé krušné chvíle a velmi nepříjemné okamžiky. Vždy jsem je bral jako nutnou součást mojí práce a spíš se snažil v tom negativním najít něco dobrého, ať už jako zkušenost, či posílení mě samotného. Když jsem pracoval jako mladý veterinář na rajonu, starší a zkušenější kolegové mi vštěpovali jednu důležitou zásadu: „Nikdy nesmíš odejít od případu, aniž by se vyřešil, ať trvá sebedéle a je napohled beznadějný, vždy musíš najít východisko. Na tebe spoléhá pacient i jeho majitel a oni ti bezmezně věří, že jim pomůžeš. Pokud je zklameš, zklameš i sám sebe a to se už s tebou potáhne dál.“ Moudří kolegové, děkuji vám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

16:09 U jména napsáno „dezinformátor“. Účet mu nezaložili. Vážné svědectví o Komerční bance

Odmítli mi založit účet. A bankovní úředník mi sdělil, že je to proto, že u rodného čísla je napsáno…