Pane starosto, v komunálních volbách jste nahradil v čele radnice Michala Kortyše (ODS). Jak byste hodnotil první měsíce ve funkci? Co pro vás bylo zpočátku nejtěžší?
Slovo nahradil bych nepoužil, spíše bych řekl, že jsme si vyměnili role. Asi nejtěžší bylo, a teď to prosím neberte jako žert, přestěhovat kanceláře. Za naše dlouholeté působení ve svých funkcích se toho v našich skříních nakumulovalo tolik, že jsme oba dva byli velmi překvapeni, kolik té agendy máme.
Jak jste se také vyjádřil pro naše stránky, povolební vyjednávání byla náročná a vůbec nebyla idylická. Narážel jste nejenom na programové neshody, ale také na obyčejné lidské animozity. Domníváte se, že nyní již povolební emoce opadly? Jak byste hodnotil atmosféru a spolupráci na radnici?
Atmosféru a spolupráci přímo na radnici hodnotím pozitivně. V zastupitelstvu se samozřejmě hrají velmi aktivně role opozice versus koalice, ale zatím jsem nezaznamenal nějaké podpásové údery.
Jak to vypadá s projektem na vybudování nového domova pro seniory ve městě?
Máme za sebou architektonickou soutěž a máme za sebou soutěž o zhotovení projektové dokumentace. Jsem moc rád, že naše schůzky s architekty a projektanty probíhají v duchu snahy pochopit, jak nejlépe a účelně vyprojektovat domov pro seniory. Zatím z našich schůzek mám velmi dobrý pocit. Trochu mě trápí, že zatím nenacházím v dotačních státních titulech žádnou cestu na spolufinancování tohoto projektu. Myslím si, že nemůžeme sázet pouze na sociální inkluzi a že i takovéto projekty mají svou logiku a své oprávnění.
A jak byste celkově hodnotil kapacity sociálního bydlení či naopak tzv. startovacích bytů pro mladé?
V této oblasti máme svou slabou stránku. Projekt startovacích bytů na ulici Zahájská prošel složitým obdobím a dnes ho máme připravený a doufám, že se do dotačních podmínek nějakým způsobem napasujeme. Realizace ale přijde na pořad až v budoucích letech.
Po volbách jste také sliboval zlepšit komunikaci mezi radnicí a občany. Jak konkrétně se to projeví v praxi? Plánujete například nějaké pravidelné setkání s občany?
Posílili jsme personálně naše oddělení pro komunikaci s veřejností a já doufám, že se brzy potvrdí, že to byl krok správným směrem. Na podzim plánujeme kulatý stůl s veřejností nad tématem „Máme rok za sebou“.
Jak vlastně práce starosty změnila váš osobní život? Prozradíte nám, jak vypadá váš běžný den?
To snad ani nechtějte vědět. 6:30 vyvenčení psa, 7:30 odjezd do práce, běžné pracovní povinnosti cca každý den do 16:30 hod. Účast na řadě schůzí komisí, spolků, sportovních oddílů občanských iniciativ cca do 19.00 hod. – poctivě říkám, že ne každý den. Celá řada aktivit o víkendu atd. atd. Nechci si stěžovat, ale věnování se rodině či na posekání trávy u mě na zahradě moc času nezbývá.
Máte představu, jak vyřešit problém s nadměrným počtem aut v centru města, a ulehčit tak nejen dopravě, ale i životnímu prostředí?
Recept je jednoduchý, ale patrně nerealizovatelný. Bylo by fajn, kdybychom začali také chodit pěšky. V Litomyšli ty vzdálenosti nejsou nikterak dramatické!
Uplynulý měsíc se konal volební sjezd KDU-ČSL, kde funkci předsedy strany obhájil Pavel Bělobrádek, jenž stejně jako ostatní předsedové koaličních stran neměl protikandidáta. Má i vaši podporu? Jak byste ho jako předsedu hodnotil?
Dovolím si nehodnotit pouze Pavla, ale celé naše „mladé vedení“. Myslím si, že jsou to lidé, kteří nejsou odtrženi od problémů obyčejných lidí a zároveň mají tah na branku. Pavla mám samozřejmě rád, neboť byl v minulosti naším krajským manažerem a jeho práce jsem si vždy velmi vážil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková