Stát si techniku mohl obstarat sám. Ušetřil by na ProMoPru

04.02.2011 8:54 | Zprávy

Firma ProMoPro získala od státu v době českého předsednictví EU v roce 2009 velmi výhodnou zakázku a bez veřejné soutěže. Ukazuje se, že by stát vyšlo levněji, pokud by si techniku obstaral sám.

Stát si techniku mohl obstarat sám. Ušetřil by na ProMoPru

Deník Právo si nechal porovnat ceny za zapůjčení audiovizuální techniky od firmy ProMoPro s cenami stejného zařízení dostupného na trhu. Výsledek je takový, že by stát mohl ušetřit až šestinásobek toho, co zaplatil ProMoPru, pokud by si techniku jednoduše nakoupil.

Velmi drahé schůze

Z podkladové dokumentace vyplývá, že si tehdejší vláda Mirka Topolánka pronajala stálé prostory v Kongresovém centru Praha (KCP) pro přibližně 170 jednání. Na základě této dokumentace podepsal Úřad vlády rámcovou smlouvu s ProMoPrem.

Dohlížel na to podřízený tehdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti a současného ministra obrany Alexandra Vondry (ODS).

Pro prostory v KCP vycházela předběžná kalkulace na 70 milionů korun po 40procentní slevě, která byla dána na záložní techniku. Cena před slevou se tak pohybovala kolem 96 milionů korun.

„Ceníkové ceny ProMoPro byly konstruovány tak, že se jimi zapůjčovaná zařízení zaplatila v průměru za dvacet dní. Při zvažovaném 170denním nájmu (předsednictví trvalo šest měsíců) tedy stát zaplatil nákupní cenu propůjčených věcí zhruba šestkrát," řekl Právu ekonomický expert.

Firma dala „výhodnou" slevu

Odborníci, které oslovil deník Právo, tvrdí, že v předběžných variantních kalkulacích ProMoPra pro jednotlivá zasedání v rámci předsednictví jsou původní ceníkové ceny navýšeny o 10 procent. Společnost tedy nejdříve zvýšila cenu a posléze dala státu slevu.

ProMoPro si ale účtovalo vysoké částky i třeba během neformálního setkání ministrů spravedlnosti a vnitra zemí EU. Konalo se 15. až 16. ledna 2009 v pražském Kongresovém centru. Firma si za svého manažera účtovala 240 tisíc korun a dvoudenní technická pohotovost na telefonu stála 600 tisíc korun.

SLEDUJEME kauzu Vondra

Související:
Peníze z Vondrova „dealu" mohly být použity jinde, tvrdí Topolánek 
Válka proti Vondrovi? Kalousek se jen směje 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…