Český předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se pokusil na úrovni EU prosadit „reverse charge“, neboli česky přenesenou daňovou povinnost, a zdá se, že uspěl, i když jen na přechodnou dobu. Povinnost prodávajícího (poskytovatele plnění) přiznat a zaplatit daň na výstupu přesouvá na kupujícího. Podle Hrdinkové to jednoznačně mělo smysl, i když jde jen o výjimku pro Česko a jen do roku 2022. Mělo to podle ní smysl, i když v to prý sama na počátku celého snažení nevěřila. „Já sama jsem tomu zpočátku nevěřila, že dokážeme něco takového prosadit,“ uvedla hned na úvod.
„Dívám se na to s velkým optimismem a vidím tam velký potenciál, který jsme vytvořili pro všechny členské státy,“ poznamenala dáma s tím, že naše snažení podpořilo i Německo. Může se prý také stát, že naše výjimka bude prodloužena i za rok 2022.
Ve vysílání zdůraznila, že Andrej Babiš chápal reverse charge jako jeden ze základních stavebních kamenů daňových změn v Česku. Druhým kamenem je prý elektronická evidence tržeb a třetím kamenem je kontrolní hlášení. Jako někdejší daňová expertka má Hrdinková za to, že trojblok těchto opatření může v celku fungovat. Ale pokud výjimka padne v polovině roku 2022, není jisté, že má smysl reverse charge zavádět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp