„Výsledek voleb vnímám úplně v klidu, protože – řekněme si otevřeně – od toho máme volby, aby se měnila politická situace. Akorát budeme muset nastavit naši práci na jinou dimenzi, protože s pravicí se jedná úplně jinak než s levicí. A bývalá vláda a složení Sněmovny bylo spíše středolevé. Co si občané rozhodli, to budou mít, ono to nějak dopadne, jsem v tomhle optimista,“ řekl redakci.
Obavy, že by mohlo dojít k výrazným škrtům nebo úsporám tak, jako tomu bylo za vlády Petra Nečase (ODS), předseda Asociace samostatných odborů sdílí. „Pokud se podívám, tak vždy, když ODS slibovala, nikdy nic nesplnila a vrcholem byla superhrubá mzda. Tehdy slibovali 15procentní daň a ve finále udělali daň z daně. Slibů bylo hodně, říkali, jak budeme mít perfektní zdravotnictví, přitom zahltili lidi poplatky u lékaře. Vzpomeňte si na důchodovou reformu, kdy nám Kalousek ordinoval akcie. Pokud by k tomu došlo, nastal by velký problém, protože akcie v době koronaviru klesly na nejnižší úroveň. Nemyslím, že to byla správná cesta,“ uvedl Dufek. Podle něj si Češi budou muset ještě nějaké kroky vybojovat. Připomněl, že došlo k poměrně velkým demonstracím, a pokud by vláda nejednala citlivě, mohou se do ulic zase vrátit.
Dufek: Stát má sloužit nám, ne naopak
Bohumír Dufek také už dříve v médiích zmínil, že by se úspory a škrty vlády neměly hledat na nepravých místech. Na dotaz redakce, kde jsou ta pravá místa, odvětil: „Kde je to pravé místo? To vám řeknu. Já si myslím, že Česká republika má obrovské množství státních úředníků, kteří se k nám nechovají slušně. Stát jsme si zřídili, aby sloužil on nám a ne my státu. Co se týká škrtů na nepravém místě, opět se vrátím do minulosti. Velice dobře si pamatuji na moji diskusi s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem, kdy utratili 130 miliard z privatizace, které měly být použity na důchodovou reformu. Peníze vylétly komínem a důchodová reforma sebrala úlevu na dítě. To jsou ta nepravá místa. Spousta peněz by měla jít na investice a navíc je ostudou Prahy, že jsme jediný stát v Evropě, který nemá obchvat hlavního města,“ vysvětlil.
Konec levice v Poslanecké sněmovně ve volbách, ve kterých vypadla ČSSD i KSČM, si podle Dufka strany zavinily samy. Jejich výsledek ve volbách ukázal rozhodnutí voličů, navíc může v levicových stranách otevřít oči těm, kdo si mysleli, že vše mají doživotně zajištěno. „I pravicová vláda může mít sociální dimenzi, to se nevylučuje. A pokud má někdo hájit zájmy levicové, tak se nedá nic dělat, občané rozhodli a musejí to strpět, protože se o tuto možnost připravili. Ale jako občané máme i jiné možnosti, jak hájit levicové zájmy,“ řekl s tím, že při pravicovém uskupení se opozice bude snažit využít svého místa na výsluní a hájit levicové myšlenky, i když zůstává otázkou, jak moc budou levicové a jak výhodné to bude pro zaměstnance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.