Stovky malých Fukušim a Černobylů? Sázka na malé reaktory. „Bude to bezpečné,“ ujišťuje expert

02.04.2023 9:05 | Kauza

V Evropě bude nedostatek energie. To alespoň tvrdí některé temné scénáře. Podle mnoha energetiků patří budoucnost kvůli ceně malým modulárním reaktorům. Úvahy o nich jsme dovezli z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Ostatně v Česku je v tomto období odeznívající energetické krize podpora jádra nejvyšší v historii.

Stovky malých Fukušim a Černobylů? Sázka na malé reaktory. „Bude to bezpečné,“ ujišťuje expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Malé modulární reaktory- seminář o budoucnosti jaderné energetiky

„Máme-li některých procesů vyšší počet, tak k nějakým nehodám může dojít častěji. Nicméně by to nastat nemělo. U malých reaktorů se klade mnohem větší důraz na zajištění bezpečnosti, a to i pomocí pasivních systémů,“ sdělil manažer pro rozvoj podnikání Centra výzkumu Řež Jiří Duspiva, když se ho ParlamentníListy.cz zeptaly, jestli se při protežované koncepci malých reaktorů nerozšíří pole možných havárií, dalších Fukušim či Černobylů? Byli jsme na místě, kde se odehrála první řízená štěpná reakce ve střední Evropě.

Bude to bezpečné?

Když se podíváme na tabulku největších havárií jaderných elektráren, tak je nám z toho nevolno. Třeba podle edukativního webu Techmania.cz stačí jen otočit globus a dostaneme se vždy na nějaké místo tragédie. V roce 1952 v kanadském vývojovém středisku Chalk River se odehrála první větší havárie, ale bez ztrát na životech. O pět let později v sovětském závodu Majak došlo k rozsáhlému úniku radioaktivních látek do okolí. Pak Velká Británie, Francie, USA a někdejší československé Jaslovské Bohunice. Dokonce Island a Německo. Posledními, ale největšími horory, byly Černobyl a Fukušima.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

6:44 Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

Policejní stát? Jeden z listopadových studentských vůdců, Igor Chaun, varuje před postupným zavádění…