Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

29.11.2021 13:04 | Zprávy

Česko by mělo mít novou vládu zanedlouho. Bývalý ministr za ODS, Ivan Langer, se však obává, zda jsou strany personálně připraveny. Sám se prý na šanci být ministrem připravoval jeden a půl roku. A čeho se bojí snad nejvíce? Scénáře Radičová, tedy že se vláda slepená z pěti stran zanedlouho rozpadne. „Dopadlo to katastroficky a Slovensko bylo předáno na 10 let zcela do rukou SMERU a Robertu Ficovi,“ připomenul v pořadu Heleny Šulcové Mezi čtyřma očima. Doufá, že ti, kdo podepsali koaliční smlouvu, si riziko uvědomují. A podle novináře Miroslava Motejlka bude mít v příštích volbách Andrej Babiš 40 % hlasů. Pokud vydrží.

Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech Petra Fialu do funkce předsedy vlády ČR

Langer sleduje nástup nové vlády se zájmem, říká, že vzbudila velká očekávání, ale bude to mít těžké, když vláda premiéra Babiše zanechala za sebou „spálenou“ zem v podobě obrovských shodků rozpočtu. Podle něho vláda přijala tupá opatření a začala „vyhazovat peníze z letadla“ a v jejím přístupu k pandemii chyběla „loajalita k této zemi“. Babiš prý zdegradoval obraz ČR na banánovou republiku.

Po volbách byl nadšen. Ale následně si uvědomil, co se všechno musí stát, aby „mise“ nové vlády byla úspěšná. Podle Langera měly koalice štěstí, protože rozhodlo 0,3 procenta hlasů například pro toho, „jehož jméno nechci ani vyslovit“, tedy pro Roberta Šlachtu. „Trochu se bojím, že zastihlo jednotlivé politické strany ne zcela dobře personálně, týmově a programově připravené na to, den poté, co ministři nastoupí na ministerstva, realizovat svůj program,“ obává se bývalý ministr. Doplnil, že on se na možnost, že bude ministrem vnitra, připravoval s týmem rok a půl, aby mohl na ministerstvu okamžitě začít pracovat a reformovat.

Dodal, že s tím, jak se chová Miloš Zeman, tak má výběr ministra tři kola. Prvně se na něm shoduje strana, pak koalice a nakonec ještě prezident. Doplnil, že prezident jedná podle faktu, že má ze všech politiků nejsilnější mandát, tedy že ho volilo nejvíce lidí.

Podle něho je chybou, že si ODS neobhájila post ministra zahraničí. Nezáleží prý ani tak na tom, ze které strany nominant je. „V pozici ministra zahraničí, obzvlášť v této době, kdy se na nás valí Green Deal, covid a evropské předsednictví by měla být na postu ministra respektovaná autorita v oblasti mezinárodních vztahů. A to při vší úctě pan Lipavský určitě není,“ míní Ivan Langer.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

16:40 Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

Údajný útok na poslední funkční plynovod mezi Ruskem a Evropou, černomořský TurkStream, zamával s ce…