Studenti medicíny: Už vám na to kašleme

24.11.2021 8:01 | Zprávy

Zatímco v předchozích covidových vlnách lidé lékařům a sestřičkám děkovali, posílali jim květiny nebo čokolády, teď už jsou občas nepříjemní až agresivní. A jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Čeští studenti medicíny se nechtějí vracet do nemocnic tak, jak to udělali v předchozích vlnách. Mají totiž pocit, že je stát zneužil.

Studenti medicíny: Už vám na to kašleme
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Především na Moravě významně narůstá počet pacientů s covidem a doktoři a sestřičky bijí na poplach. Znovu se proto rozjely debaty o povolání mediků do nemoc, aby pomohli zvládnout valící se vlnu pacientů. Jenže ochota mediků dřít do úmoru už není taková jako v předchozích covidových vlnách.

„Pokud by se s nouzovým stavem měla opět pojit pracovní povinnost mediků, tak je to z našeho pohledu velmi nešťastné. Výuky by se to samozřejmě dotklo dost významně, jedná se především o čas, kterého je ke studiu medicíny potřeba opravdu hodně. Ne nadarmo je medicína jedním z mála oborů, který se vůbec nedá studovat jinak než prezenčně a prakticky se jedná o ,zaměstnání` na plný úvazek,“ popsal pro Seznam Zprávy Tomáš Jelínek, student šestého ročníku medicíny na 2. lékařské fakultě UK a člen projektu Medici pro očkování.

Na počátku epidemie přistupovali studenti medicíny k pomoci v nemocnicích jinak.

„Vnímali jsme to jako naši povinnost už jen z titulu studentů medicíny. Postupem času jsme však začali vnímat, že je toho spíše zneužíváno a stát nás zavedením pracovní povinnosti začal využívat jako levnou pracovní sílu na pokrytí personálních nedostatků ve zdravotnictví, což je nicméně dlouhodobý problém nejen v době covidu. Problém nedostatku nižšího zdravotního personálu v důsledku špatných pracovních podmínek a ohodnocení zkrátka nejde lepit studenty a už vůbec ne v dlouhodobém měřítku,“ upozornil Jelínek.

Brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny přitom hlásí, že by jakoukoli pomoc uvítala.

„Takový krok bychom uvítali velmi. A to nejen mediky, ale také sestry z vyšších ročníků zdravotnických škol, VOŠ či na bakalářském nebo magisterském studiu,“ uvedla mluvčí Dana Lipovská.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

14:20 Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

Řada neziskovek podporujících cenzuru na internetu dostává peníze od americké National Endowment for…