„Aktivisté při blokádě kácení používají důmyslný systém, kdy dva sedí okolo stromu, ruce mají připoutané řetězy k sobě a navlečené do železné trubky. Jedinou možnost, jak ekology odvést, je trubku rozřezat, to je ale obtížné, aniž by při tom nedošlo ke zranění," uvedl rozhlas. Podle ně právě proto musejí v místě zasahovat hasiči.
SLEDUJEME téma boj o Šumavu
Zásah jednoho z policistů vyšetřuje podle rozhlasu Inspekce ministra vnitra. Podnět k tomu podal Ekologický právní servis s tím, že muž v uniformě jedné z aktivistek vyhrožoval zabitím a škrtil ji.
Část šumavských starostů viní ze současné kůrovcové kalamity exministra životního prostředí Martina Bursíka. Ještě ve funkci ministra Bursík prohlásil území Ptačího potoka za prales a tím znemožnil kácení. Bursík ovšem podle Radiožurnálu svoje rozhodnutí hájí.
Bursík: Chránil jsem jen přirozené ekosystémy
„V národním parku tyto typy zásahu proti kůrovci jsou neefektivní a věcně nesprávné, protože popírají samotnou funkci národního parku. Nejedná se o hospodářské lesy, tam není cílem vytěžit dřevo a vydělat z toho peníze. Chrání se přirozené ekosystémy a nechává se příroda přirozenému vývoji," řekl Bursík pro Radiožurnál.
Během dvou dnů policie zadržela už 16 lidí. Právě oni měli kácení nejvíce bránit. Zadržení aktivisté se ale podle rozhlasu stejně později vrátili do lesa a znovu se zapojili do protestu.
Aktivisté mají na místě i svého právního zástupce. Celkem by měly padnout asi tři tisíce stromů, které chce vedení parku odstranit nejpozději do dvou týdnů, jinak prý kůrovec napadne další lesy v okolí Ptačího potoka. Podle ekologů je ale kácení zbytečné a šíření kůrovce stejně nedokáže zastavit.
Čtěte více:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb