Svět Západu odchází, uvádí docentka Švihlíková. A jasně říká, co teď přijde

19.06.2018 12:47 | Zprávy

ROZHOVOR Ustupovat v obchodním sporu se Spojenými státy nebude pro Evropskou unii z hlediska taktiky ta správná cesta. Donald Trump je silový typ politika, který ústupky neocení, spíš to pro něj bude signál, že postupuje správně. Tvrdí to ekonomka Ilona Švihlíková, podle níž dříve tak respektovaná G7 ztělesňuje minulost, kdy Západ ekonomicky, hodnotově a politicky dominoval. Tento svět ale odchází. Americký prezident to možná instinktivně chápe, a to i vzhledem k tomu, že nemá rád principy, které tento Západ, dominovaný USA, kdysi ukotvil v mezinárodních organizacích.

Svět Západu odchází, uvádí docentka Švihlíková. A jasně říká, co teď přijde
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Jak velké dopady vzhledem k vzájemné obchodní bilanci se Spojenými státy může pro Evropskou unii mít případná obchodní válka, k níž se vzhledem k některým krokům prezidenta Donalda Trumpa schyluje?

V tuto chvíli, kdy se bavíme o oceli a hliníku, ty ekonomické dopady nejsou velké. Mnohem víc ovšem Evropskou unii, především Německo, děsí podobné úvahy u automobilů. Ustupovat nebude z hlediska taktiky ta správná cesta, Trump je silový typ politika, ten ústupky neocení, spíš to pro něj bude signál, že postupuje správně.

Trump pokračuje v „boji na mnoha frontách“, takže zároveň to je Čína, Evropská unie, Kanada i Mexiko, čímž si zadělá na to, že se tyto země mohou spojit proti němu.

Spory mezi USA a Evropskou unií mohou zasáhnout Českou republiku v podobě cel na vývoz automobilů. Při snížení vývozu do Spojených států by se proměnila dodavatelsko-odběratelská struktura v EU, což by dolehlo i na výrobu v Česku. Máme se vzhledem k vysoké závislosti naší ekonomiky na automobilovém průmyslu obávat této obchodní války víc než jiní?

Rozhodně, automobily jsou problém jiného řádu než ocel a hliník, a to vůbec nechci podceňovat zavalení evropského trhu těmito komoditami za třetích zemí. Zásadnější změny na automobilovém trhu by se nás velice dotkly. Jednak je to velká ekonomická závislost – produkce, včetně silné subdodavatelské sítě, zaměstnanost, export – ale musíme si uvědomit, že v takové krizové situaci by bezesporu mateřská firma snažila zachránit sebe, a první, co udělá, je, že by osekala výrobu dceřiných firem. Bylo by to situace, která by ukázala, jak málo odolný je český ekonomický model, se všemi sociálními dopady.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

12:15 Ukrajinci zůstali v kotli moc dlouho. Hrozí zajetí

Ukrajinci přišli o další opěrný bod. Australský generál ve výslužbě Mick Ryan varuje, že Rusové mají…