Svět zírá na Británii: Krásná budoucí královna, prezident Číny a spokojený premiér. O Tibetu prý nepadlo ani slovo

21.10.2015 17:28 | Zprávy

Velká Británie v současnosti žije návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga, který přiletěl včera v doprovodu své manželky, bývalé folkové zpěvačky Peng Liyuanové. Cílem jejich návštěvy je prohloubit obchodní vztahy mezi oběma zeměmi a Velká Británie to nebere na lehkou váhu. Čínského prezidenta totiž uvítaly červené koberce, salvy z děl a ohromná luxusní večeře pro 170 osob. Informuje Daily Mail.

Svět zírá na Británii: Krásná budoucí královna, prezident Číny a spokojený premiér. O Tibetu prý nepadlo ani slovo
Foto: repro
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching na vojenské přehlídce

Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl se svou chotí Peng Liyuanovou na čtyřdenní návštěvu Velké Británie. Po honosném přivítání, během kterého vlály v Londýně čínské vlajky a střílelo se z děl, jej společně s britskou královnou odvezl do Buckinghamského paláce luxusní kočár Diamond Jubilee, kde jej čekala přepychová večeře o několika chodech.

Večeře se účastnilo celkem 170 lidí včetně vévodkyně z Cambridge Kate, jež přišla na svou první oficiální státnickou večeři v šarlatových šatech a s diadémem známým jako „Lotosový květ“, který kdysi patřil královně.

Na večeři byl přítomen i šéf britské opozice Jeremy Corbyn, pro kterého také šlo o první oficiální státnickou večeři v Buckinghamském paláci. Podávalo se luxusní menu o čtyřech chodech a k němu vína v hodnotě přinejmenším tisíce liber za láhev a sama královna dohlédla na to, aby vše bylo perfektní.

U hlavního stolu pak seděli královna, čínský prezident s chotí, premiér Cameron, princ William s manželkou Kate, kancléř George Osborne, a další britští státníci spolu s několika zástupci čínské delegace. O hudební program se postarala vévodkyně z Wessexu, jejíž smyčcový orchestr hrál jak čínské folkové písně, tak i Beatles.

Podrobný popis návštěvy s fotkami a videy zde

Podle premiéra Davida Camerona by měla návštěva čínského prezidenta dopomoci Británii k obchodním dohodám v celkové ceně 30 miliard liber, a zároveň tak vytvořit téměř 4 000 nových pracovních míst.

Čínský prezident by se měl v průběhu své návštěvy podívat do Imperial College London a setkat se s britským premiérem Cameronem, aby spolu projednali obchodní záležitosti. Má v plánu navštívit také britsko-čínský obchodní summit a telekomunikační firmu Huawei Technologies.

Následně by se měl podívat do firmy pro satelitní komunikaci Inmarsat a později na konferenci Confucius institute o vzdělávání. Ve čtvrtek společně s princem Andrewem, vévodou z Yorku, by měli na prezidentovu žádost poobědvat klasický britský pokrm fish and chips. Na závěr své návštěvy by se měl prezident Si podívat ještě do National Graphene Institute na univerzitě v Manchestru a také na fotbalové zařízení Manchester City.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…