„Vítězství svobody. Jak už to žádám roky, teď je třeba stejné referendum ve Francii i (dalších) zemích EU,“ napsala včera ráno na Twitter šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.
Ta prý otevřeně volá po francouzském odchodu z Unie. Francie má podle ní dokonce více důvodů Unii opustit, než měli Britové: je totiž členem eurozóny a také schengenského prostoru.
Jenže podle červnového průzkumu agentury OpinionWay by ale pro případné opuštění EU zvedlo ve Francii ruku pouhých 26 procent lidí. Jednapadesát procent Francouzů by bylo naopak proti, zbytek se nevyjádřil.
Referendum možná čeká i Nizozemsko
Po referendu ve své zemi volá i spojenec Le Penové, nizozemský populista Geert Wilders. Šéf Strany svobody, která nyní v zemi vede předvolební průzkumy, včera oznámil, že pokud se příští rok v březnu stane premiérem, dá občanům stejnou možnost jako britský premiér David Cameron.
Průzkum televize Een Vandaag přitom zjistil, že uspořádání referenda si v Nizozemsku, zakládajícím státě EU, přeje 54 procent lidí.
Hlasovat o odchodu z Evropské unie by chtěl také vůdce italské Ligy severu Matteo Salvini, i on mluví o „Evropě národů“. „Teď jsme na řadě my,“ prohlásil včera.
Zvítězil trumpismus
V Německu Brexit přivítala populistická Alternativa pro Německo (AfD). „Uzrál čas pro novou Evropu,“ tweetovala šéfka strany Frauke Petryová.
AfD, která má nyní podporu okolo 12–14 procent německých voličů, ale slovy svého místopředsedy Alexandera Gaulanda ujistila, že o vystoupení Německa z Unie neusiluje.
V britském referendu prý rozhodly síly stavějící se proti zavedenému politickému establishmentu. „Výsledek tohoto referenda je v jistém smyslu vítězstvím trumpismu nad celým světem,“ poznamenal k tomu londýnský politolog a poradce britského parlamentu Tony Travers.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam