Svoboda vědeckého bádání prý dostává na frak. Po personálních čistkách vládne na globálních studiích strach a nenávist

16.06.2022 22:40 | Kauza

Nezávislé bádání. V Česku to s ním začíná vypadat bledě, zvláště když se jedná o taková kontroverzní témata, jako je Čína nebo Rusko. "Tato konkrétní kauza má rysy omezování svobody vědeckého bádání," hovoří politoložka Veronika Sušová-Salminen, která se stala jednou z obětí personálních čistek v Centru globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd České republiky. Tamní ředitel Marek Hrubec byl totiž mediálně obviněn z kolaborace s Čínou a odvolán. Etická komise následně konstatovala, že se ničeho špatného nedopustil.

Svoboda vědeckého bádání prý dostává na frak. Po personálních čistkách vládne na globálních studiích strach a nenávist
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Historička Veronika Sušová-Salminen a ukrajinský právník Valentin Rybin

"Teď se v Číně můžou smát a psát, že je tam větší svoboda vědeckého bádání než v Česku. Ševečkův chaos a neprofesionalita nebo jednání pod politickým tlakem." Tak zní posměšné věty z článku jakéhosi Michala Novotného "Kontroverzní amatér nebo ředitel?", který se šíří po tuzemské Akademii věd. Ne moc důvtipný anonym, který mají ParlamentníListy.cz k dispozici, útočí na šéfa tamního Filosofického ústavu Ondřeje Ševečka, dotýká se kauzy spojené s bývalým ředitelem Centra globálních studií Markem Hrubcem a zamýšlí se nad svobodou zdejšího vědeckého bádání. A jak to tedy je?

Autorka Putinovy biografie

Politoložka Veronika Sušová-Salminen napsala mimo jiných knihu Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi, která vyšla v roce 2015. Z různých stran v ní hodnotí jeho a ruskou politiku. Na stránkách Centra globálních studií se píše, že tam pracuje od prvního dubna 2021 a zaměřuje se na výzkum Ruska. Jenže ona už tam nepracuje.

"Ano, je pravda, že mi nebyl prodloužen pracovní poměr. V polovině března mi osobní oddělení poslalo výstupní list, kde je uvedeno, že důvodem ukončení pracovního poměru je 'vypršení smlouvy na dobu určitou'. Bylo to ale překvapení, protože atestační komise, která v únoru hodnotila kvalitu mojí práce za první ani ne rok, doporučila něco jiného. Doporučila prodloužení smlouvy do roku 2024 a přitom potvrdila i moje odborné řazení, vědecký pracovník. Zrovna jsem tak byla uprostřed přípravy grantu a společně s finskými, norskými a dalšími kolegy jsem chystala mezinárodní workshop na letošní podzim a měla jsem v plánu aktivní účast na mezinárodních konferencích. Připravovala jsem i novou knížku. Pochopila jsem z toho, že o neprodloužení smlouvy rozhodl od stolu pan ředitel Ševeček navzdory atestační komisi a pokud vím také vedení centra. Důvody pana ředitele neznám, nesdělil mi je. Dostala jsem jen ten e-mail z osobního oddělení," napsala nám nyní Veronika Sušová-Salminen a doplnila: "Moje smlouva nebyla prodloužena za těch okolností, které jsem popsala. Ty mi přišly dost zvláštní a docela nehodné této instituce. Ale tu dělají vždycky lidé."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…