Svobodní se opřeli do korespondenční volby. Ani náhodou, říká Vondráček
22.06.2022 13:11 | Glosa
Podle Svobodných bude velkým tématem nejen nadcházejících senátních voleb snaha o zavedení korespondenční volby. Zákon, který by měl umožnit českým občanům trvale žijícím v zahraniční účastnit se parlamentních voleb korespondenčním způsobem, už leží poslancům na stolech. Zavedení této radikální změny do českého volebního práva však Svobodní trvale odmítají.
reklama
„Svobodní totiž vnímají demokratické volby jako prostředek ke zmocnění zástupců lidu, kteří mají v současném systému zejména tendenci nám svobodu okrajovat na úkor zvyšování své moci. Abychom takovéto ne/okrajování svobody mohli tolerovat, je naprosto zásadní, abychom mohli výsledek voleb respektovat jako nezpochybnitelně férový a odpovídající vůli voličů,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných, který jako právník zároveň citoval z Ústavy, kde se píše, že volby mají být všeobecné, rovné, přímé a tajné.
To je podle Vondráčka hlavní důvod, proč je jednoznačně proti zavádění korespondenční volby. „Naše organizace voleb byla navíc doposud velice důvěryhodná, lidé výsledky respektovali a pod vlivem zkušeností například z Rakouska či USA jsem přesvědčený, že to jsou nezodpovědné hrátky s ohněm,“ domnívá se předseda Svobodných Libor Vondráček.
„Absolutně nerozumím, proč to současná vláda tak tlačí, dokud neexistuje technologie, která by respektovala čtyři zmíněné zásady a zachovala důvěru ve férový průběh. Vláda tyto pochybnosti buď nezodpovědně ignoruje, anebo jim jde úmyslně naproti. Obojí je velká chyba,“ je přesvědčený Vondráček, který v této souvislosti také připomněl petici za férové volby bez korespondenčního hlasování.
Její signatáři se obávají, že ti, kteří tlačí na zavedení korespondenční volby, mají jediný záměr – volby zfalšovat. „Zastánci korespondenční volby argumentují tím, že naši občané v zahraničí budou mít účast ve volbách usnadněnou tím, že nebudou muset cestovat za volební urnou na našich zastupitelských úřadech. Komfort pro relativně malou skupinu lidí však rozhodně nevyváží riziko znevěrohodnění volebních výsledků a tedy samotné legitimity parlamentní demokracie,“ píše se v petici, která k dispozici také online zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.