Symbol agónie a zazobaný důchodce. Tak se noviny loučí s Miroslavem Štěpánem

25.03.2014 8:01 | Zprávy

Úterní tisk se ještě jednou vrací k osobě Miroslava Štěpána, v neděli zemřelého vysokého funkcionáře KSČ, označovaného za hlavní negativní osobnost poslední fáze režimu, či dokonce symbol jeho úpadku. Bulvár si kromě toho posvítil na majetkové poměry bývalého funkcionáře.

Symbol agónie a zazobaný důchodce. Tak se noviny loučí s Miroslavem Štěpánem
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Miroslav Štěpán, bývalý člen ÚV KSČ

MF Dnes věnuje zemřelému Štěpánovi celou stránku, nazvanou „Muž, který se stal symbolem agónie komunismu“. Štěpán měl podle deníku být nebezpečným funkcionářem, opojeným mocí a kariérou. Tu udělal úžasným tempem, když se již krátce po čtyřicítce dostal do předsednictva ÚV KSČ, nejužší komunistické elity. Kromě toho prý byl z pozice předsedy stranické buňky neomezeným vládcem hlavního města.

Měl však prý smůlu, že jeho kariéra kulminovala na konci osmdesátých let. V Sovětském svazu i jinde začali dogmatici ztrácet pozice, ovšem o to křečovitěji se drželi moci v Československu. „Nezbývalo mu, než výt s vlky,“ řekl k tomu historik Pavel Žáček, první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, kterého deník vyzpovídal.

V roce 1988, když se do nejvyššího stranického orgánu dostal, přitom Štěpán podle něj byl považován za reformátora, byť opatrného. Zlom podle Žáčka nastal v lednu 1989, kolem série demonstrací „Palachova týdne“. „Tlak konzervativců byl obrovský a Štěpán se z reformisty stal stoupencem konzervativního proudu,“ říká Žáček. V této pozici pak prý Štěpán vydržel až do posledních dnů režimu, kdy odpovědnost padla na něj, protože byl nejvýraznější, ale také nejnenáviděnější.

Deník Blesk se zaměřil na nebožtíkovy majetkové poměry a předložil výčet nemovitostí, které Štěpán s manželkou vlastnili. Dům v Mukařově u Prahy měl před smrtí přepsat na manželku, zatímco až do smrti měl vlastnit rozsáhlé pozemky na Lounsku a Kutnohorsku. Jeho manželka Alena má vlastnit polovinu domu v pražském Braníku.

Majetkový striptýz zemřelého pak pokračuje informací, že celková hodnota nemovitého majetku Štěpánových činila deset milionů. Navíc prý bývalý komunistický tajemník dostával důchod více než 18 tisíc, z něhož nyní jeho vdova bude dostávat měsíčně 8 tisíc.

To však prý rozhodně nebyl jediný Štěpánův příjem. Díky kontaktům z minulých dob dokázal prý vydělat velmi slušné peníze na ekonomickém poradenství a lobbingu. „Tu a tam někoho seznámím směrem na Čínu a na celý Východ, který mám dobře prošláplý od mládí,“ prozradil prý sám Blesku. Tyto příjmy prý bývalému zástupci dělnické třídy umožnily luxusní život, drahé obleky a pravé kubánské doutníky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

20:56 ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje před oslabováním nezávislosti médií veřejné služ…