Útok Američanů, Britů a Francouzů v Sýrii podle Terezy Spencerové pomohl jen Syřanům loajálním současnému režimu a především syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.
„Víkendový raketový útok tří západních států je tu jednoznačně vnímán jako syrské vítězství. A dokonce hned dvojí, protože přišlo víceméně současně s osvobozením Východní Ghúty. A tudíž i s pádem poslední větší džihádistické síly u Damašku, o niž se mohl Západ se ‚svými‘ Saúdy v boji za svržení syrského režimu opírat,“ napsala Spencerová na serveru Literárky.cz.
Skutečný obrat ve válce v Sýrii prý nastal v okamžiku, kdy se do bojů zapojili Rusové, ale Syřané teď mohou ve spojitosti s událostmi v Dúmá tvrdit, že Západ vlastně koordinuje své útoky s teroristy. Ve stejném duchu se ostatně vyjádřil i předseda syrského parlamentu Hammúda Sabbágh.
„Televizní kamery pak opakovaně zabíraly, jak mnozí poslanci povstávají a nadšeně tleskají… Západní raketový útok odsoudili mimochodem i vůdci syrských křesťanských denominací, kteří bůhví z jakého důvodu nepodporují americké a jiné ‚krásné, chytré a nové‘ rakety útočící na straně džihádu. Když k tomu ještě Asadova kancelář hned ráno po útocích zveřejnila krátké video, na němž prezident s kufříkem energicky spěchá ‚do práce‘, a renomovaní západní novináři přímo na místě vyvracejí celý příběh nejen s ‚chemickým útokem v Dúmě‘, ale i oficiální popis raketového útoku jako takového, je jasné, že je režim na koni,“ uvedla Spencerová. Útok Američanů, Britů a Francouzů prý jen utvrdil řadu Syřanů v tom, že má smysl stát za Asadem.
Mnoha Syřanům se vrací hrdost na vlastní zemi a v ulicích mávají vlajkami. Češi totéž dělají po fotbalovém či hokejovém zápase. Spokojení jsou prý i ti, kteří Asadovi právě nestraní, protože dobytí v podstatě posledních Asadových odpůrců u Damašku bude znamenat konec útoků na hlavní město. Radost má prý i řidič taxi Rámí, se kterým si Spencerová povídala.
„Sedmiletou válku přece nemůžeš vyhrát za dva měsíce, jak se dnes všichni tváří. To prostě nejde. A co víc, tu válku nevyhráváme my, Syřani, ale ti nahoře. Ti bohatí. Je jich třeba dvacet procent, co se na ní pořádně napakovali. My ostatní jen přežíváme, líp nebo hůř,“ vysvětloval Rámí analytičce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp