9. května 1950 předstoupil před novináře francouzský ministr zahraničí Robert Schuman a předestřel jim svou vizi mírové Evropy. Evropských států, které spolupracují tak úzce, že je proti jejich zájmům rozpoutávat další světovou válku. Proto je 9. květen označován za Den Evropy. Tady leží jeden z kořenů dnešní EU.
„Rovných 68 let uběhlo od chvíle, kdy byla představena myšlenka mírové spolupráce v Evropě,“ prohlásila Markéta Pekarová Adamová na videu kolujícím po sociální síti Facebook. Hrála jí k tomu Óda na radost. Tato skladba bývá považována za hymnu EU. Když Pekarová Adamová pronášela svá slova, v rukou držela jednu ze žlutých hvězd, které jsou vykresleny na vlajce EU.
„Evropská unie, to jsme i my,“ doplnil svou stranickou kolegyni Marek Ženíšek. „Nenechme si tento unikátní projekt znechutit,“ pokračovala dáma. „A proto oslavte Den Evropy společně s námi,“ požádal spoluobčany europoslanec Luděk Niedermayer.
Poté se k nebi zvedlo dvanáct hvězd symbolizujících právě EU a celé video se chýlilo ke konci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp