V rámci studie mnichovské univerzity Ludwig-Maxmilian její autoři zjišťovali mezi letošním dubnem a červnem názory 1700 respondentů na otázky spojené s multikulturalismem. Bavořané mimo jiné sdělovali sociologům svůj postoj k uprchlíkům, rasově smíšenému manželství či jestli by jim vadilo mít za sousedy cizince. Výsledky studie ukazují, že obyvatelé Bavorska nejsou příliš tolerantní zejména vůči muslimům, ale i Romům nebo dlouhodobě nezaměstnaným.
Ačkoli tvoří muslimové v Bavorsku pouze čtyři procenta místní populace, mají z nich obyvatelé této spolkové země zdaleka největší obavy ze všech etnických i sociálních skupin. Více než 56 % respondentů uvedlo, že se cítí muslimy ohroženo a na jejich kulturu i náboženství se dívají ryze negativně. Z průzkumu zároveň vyplynulo, že Bavořané vnímají podobně všechny přistěhovalce z neevropských zemí, takže odlišné náboženství v jejich hodnocení nemusí hrát až takovou roli.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Hned na druhém místě pomyslného žebříčku „nenávisti“ se ocitli Romové, které negativně vnímá 35 % obyvatel Bavorska. Přibližně jedna třetina z respondentů se potom staví nepřátelsky k uprchlíkům. Příliš u bavorských účastníků sociologické studie „nezabodovali“ ani jedinci židovského původu, které asi dvacet procent respondentů obviňuje z některých problémů ve světě. Ještě o něco méně jsou v Bavorsku oblíbení homosexuálové, kteří by podle 19 % respondentů neměli mít nárok na „určitá práva“.
Asi deset procent respondentů dle svých odpovědí vykazovalo jasné znaky xenofobie, když se vyjadřovali o lidech s tmavou pletí méně pozitivně než o běloších. Více nepřátelské postoje vůči muslimům a dalším etnikům vyjadřovali muži než ženy. Největší rozdíl v postojích obou pohlaví byl podle studie zaznamenán s ohledem na postoj k homosexuálům. Zatímco střední až vysokou homofobii vyjadřovala čtvrtina mužů, u žen to bylo „jen“ 14 %.
Rozdíly v postojích vůči přistěhovalcům byly také patrné u lidí s nižším a vyšším vzděláním. Jak studie ukázala, absolventi vysokých škol se k cizincům stavěli o poznání pozitivněji než lidé manuálně pracující. Rozdílné byly rovněž postoje respondentů žijících na venkově (60 % nepřátelských vůči muslimům) a v bavorské metropoli Mnichov („jen“ 49 % nepřátelských k cizincům).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro