Tak covid, nebo Babiš? Moravec slyšel dvě verze o státním dluhu

19.09.2021 16:08 | Zprávy

Pomyslný náraz do zdi. V souvislosti s aktuálním tempem zadlužování státu před ním varují ekonomové i odbory. Národní rozpočtová rada kritizuje ve své zářijové zprávě nerovnováhu tuzemských veřejných financí. Odbory zase vyčítají Babišově vládě podseknutí příjmů státního rozpočtu. O ekonomice se v pořadu Otázky Václava Moravce České televize rozhovořila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO), předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a šéf ČMKOS Josef Středula.

Tak covid, nebo Babiš? Moravec slyšel dvě verze o státním dluhu
Foto: Screen ČT24
Popisek: Václav Moravec

Zamrazilová v minulosti kritizovala návrh rozpočtu na příští rok. Jeho poslední verze odsouvá náraz na dluhovou brzdu. Podle vaší nejnovější zprávy, kterou tady máme k dispozici, z roku 2024 na rok 2026. Je možné říct, že Národní rozpočtová rada je už spokojena? „Rozdělím to na dvě otázky. Ta první se týká státního rozpočtu na příští rok. Ano, 376 je méně než původních 390, ale je to více než 367 v covidovém roce. Takže tady vidíme samozřejmě určitý problém, protože ekonomika příští rok už poroste, čeká se o více než čtyři procenta. Další věc je, že k tomu zlepšení dochází proto, že se zvýšil výběr daní i očekávaný výběr daní. Proč se zvýšil? Jde především o daň z příjmu fyzických osob a její výběr se zlepšuje proto, že je nad očekávání nízká nezaměstnanost, její výhled je nižší, ale bohužel také vyšší inflace, protože z celkového toho balíku mezd a platů potom se vyberou vyšší daně. Takže dobrý faktor je nezaměstnanost nižší, špatný faktor je vyšší inflace,“ poznamenala Zamrazilová.

„Pak je tady vyšší výběr daní z příjmů právnických osob, který ukazuje na to, že vloni na tom nebyly tak zle, jak se zřejmě očekávalo, a očekává se i lepší výkon příští rok. Ale náš problém je, že jestliže se tady našly dodatečné příjmy v řádech šedesáti sedmdesáti miliard, tak ta naše kritika směřuje na to, že ty dodatečné příjmy by neměly být okamžitě přetavovány do mandatorních výdajů, a to se bohužel děje,“ dodala Zamrazilová. Příjmy státu v roce 2021 se pak podle jejích slov stěží rovnají mandatorním výdajům. 

Odbory návrh rozpočtu na příští rok označují za mírně optimistický. „Mírně optimistický je z pohledu toho, že se předpokládalo, že bude deficit 390 miliard, a v této chvíli je to po jednání s panem prezidentem 376. Problém je ale někde úplně jinde. Když jste citoval naše stanovisko, tak musím říct, že těch přibližně 200 miliard jde na vrub právě těch daňových změn, které se udály v roce 2020. Máme tady 200 miliard systémového dluhu – to znamená, kdyby tyto problémy nebyly, bude ten dluh příští rok 176, nebo 170 miliard. A to je hodně velký rozdíl,“ podotkl Středula.

Plán s plánem, výsledek s výsledkem

„U rozpočtu musíme porovnávat plán s plánem a výsledek s výsledkem u rozpočtu. Takže vemte si, že plán na rok 2021 je 500 miliard a plán na rok 2022 je 376,6 miliardy. To znamená o 123,4 miliardy méně, což si myslím, že je docela ambiciózní rozdíl. A já nevím, kde pan předseda bere těch 200 miliard. Příjmy a výdaje před pandemií jsme měli téměř vyrovnané, takže to plánované hospodaření bylo mírně deficitní. Třeba ten poslední schodek byl 40 miliard, došlo k pandemii,“ řekla Schillerová a oznámila, že schodek očekává menší než 450miliardový schodek. „Je to moje očekávání z mých zkušeností, které mám. Není to žádné exaktní číslo. Protože vidím, jak vlastně v lednu až květnu rostl ten schodek a následně nám tempo klesá,“ dodala. Největší roli však podle jejích slov hrají investice.

Letošní schodek pak podle jejích slov nemůžeme srovnávat s plánem na příští rok. „My musíme srovnávat plán s plánem, výsledek s výsledkem. Konsolidace je 123,4 miliardy – a pozor, my začínáme konsolidovat od roku 2022,“ dodala Schillerová. „A ještě k příjmům – když vidím pokladní plnění, teď poslední, tak my jsme, a řekla to tady správně paní předsedkyně, my jsme v podstatě už dohnali ten propad, který způsobilo zrušení superhrubé mzdy, protože nám velice narostla korporátní daň, velice nám narostla nízká nezaměstnanost, takže máme velký výběr sociálního pojištění, ale samozřejmě výdaje nám rostou rychleji, to je logické,“ poznamenala Schillerová za nesouhlasu Zamrazilové i Středuly. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…