Když 45. prezident USA Donald Trump nařídil raketový útok na leteckou základnu Šajrát patřící syrské armádě Bašára Asada, informoval o tom ruskou stranu, aby zabránil mezinárodnímu incidentu velkých rozměrů. Rusové ze základny stáhli své jednotky a o útoku pravděpodobně informovali i své syrské spojence.
I tak lze vysvětlit, že jen 24 hodin po útoku je základna Šajrát v blízkosti města Homs zřejmě opět v provozu. A to i navzdory tomu, že na základnu bylo vypuštěno 59 střel a téměř polovina zasáhla cíl. Údajně zabily sedm lidí a způsobily rozsáhlé škody. Tak to alespoň popisuje americká strana.
Trump nařídil raketový útok v reakci na užití chemických zbraní proti syrským civilistům. Spojené státy nepochybují o tom, že za útokem za použití zbraní hromadného ničení stály jednotky Bašára Asada. Vláda to popírá a vinu klade na bedra rebelů. Rusko se přiklání k názoru syrské vlády a volá po prošetření celého případu. Trump však podle všeho nechtěl čekat na zdlouhavé vyšetřování. K akci ho pohnula především smrt dětí.
Ruský prezident Vladimir Putin okamžitě prohlásil, že došlo k porušení mezinárodního práva, protože k úderu došlo bez mandátu OSN, což je také pravda. Mandát OSN vydán nebyl, mimo jiné proto, že Rusko blokuje Radu bezpečnosti OSN v této otázce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp