Takhle zle prý nebylo od kubánské krize v roce 1962: Hrozí válka mezi USA a Ruskem. Věci se už daly do pohybu

10.04.2018 12:19 | Zprávy

V nejbližších hodinách by měla Trumpova administrativa rozhodnout, jakým způsobem a jestli vůbec budou Spojené státy reagovat na údajný chemický útok na povstalecké město Douma v Sýrii. Prestižní americké médium se obává války.

Takhle zle prý nebylo od kubánské krize v roce 1962: Hrozí válka mezi USA a Ruskem. Věci se už daly do pohybu
Foto: archív autora
Popisek: US letecký útok Sýrie

Po chemickém útoku na syrské město Douma je budoucnost Asadova režimu v sázce. V první reakci na zveřejněné zprávy o desítkách zabitých a stovkách zraněných americký prezident na svém twitteru psal o Asadovi jako o „zvířeti“ a hrozil, že se syrský prezident brzy stane minulostí. Poté sice svoji rétoriku poněkud zmírnil, ale zároveň uvedl, že v příštích hodinách se společně se svými poradci a členy vlády rozhodne o dalším postupu.

Ačkoli vyšetřování stále probíhá a informace neziskové organizace Bílých přilep o údajné vině syrské vlády nebyly ověřeny z nezávislého zdroje, někteří republikáni již otevřeně požadují vojenský zásah v Sýrii. Jak uvádí The National Interest, bojovně naladění jsou konkrétně republikánští senátoři Lindsey Graham, John McCain a Susan Collinsová. Zároveň však někteří další republikáni varují, že případnou invazi by měl prezident odložit a počkat až na úplnou porážku Islámského státu.

Celý text v angličtině je ZDE.

Ministr obrany James Mattis na dotaz médií nevyloučil žádnou variantu. „Nejprve musíme vyřešit otázku, proč jsou v Sýrii stále používány chemické zbraně, když Rusko garantovalo, že se tak již nestane,“ píše The National Interest s tím, že pokud Bílý dům „zatroubí do útoku“, budou řešit Spojené státy jeden zásadní problém. „Na bojišti se pohybuje v těsné blízkosti mnoho armád. Američtí vojáci se budou muset vyhnout zásahu ruských sil.“

Případný zásah amerických sil by tak musel být veden s až „chirurgickou přesností“. Použity by byly pravděpodobné rakety Tomahawk či bombardéry B-52, ale ani to by nezaručilo jistotu. Moskva již avizovala, že pokud budou ruští vojáci napadeni, budou se bránit. „Rádi bychom zdůraznili, že vojenský zásah v Sýrii, kde byly ruské síly nasazeny na výslovnou žádost zdejší vlády a prezidenta, je nepřijatelný a může mít vážné důsledky,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Svět může v příštích hodinách v závislosti na rozhodnutí Trumpovy administrativy čelit největšímu nebezpečí konfliktu od doby kubánské krize v roce 1962. Ve výsledku tak dojde buď k otevřené válce mezi Ruskem a Spojenými státy, nebo tato zkušenost naopak poslouží pro budoucí odvracení podobných krizí,“ uzavírá The National Interest.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…