Babišova přednáška začala jeho propagačním videem. „Dokázali jsme, že jsme národ houževnatých, vynalézavých lidí,“ zazněl hlas ženské moderátorky na úvod. „Díky naší houževnatosti jsme zemí s nejnižší nezaměstnaností a ekonomickým růstem, který nám můžou v Evropě závidět. Jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě,“ zaznělo ve videu. Následovalo další video, ve kterém se, ač sám v sále přítomen, znovu objevil Babiš. „Čau lidi, zdravím vás ze Zlína, který jsem navštívil v roce 2015, a napadly mne dvě věci,“ zjevil se šéf Agrofertu na obrazovce. Jedna z věcí, které Babiše ve Zlíně napadly, je, že by si místní podnikatel Baťa zasloužil ve městě nějakou památku. Druhou věcí je pak vize České republiky, kterou by do roku 2035 mohla naplnit.
Babiš: Inspiroval mě Baťa
Vzápětí ale došlo znovu na Baťu. Proslulý obuvník ze Zlína Jan Antonín Baťa totiž svou knihou ze třicátých let „Budujeme stát pro 40 000 000 lidí“ prý Babiše přiměl k sepsání knihy „O čem sním, když náhodou spím“. „Tak jsem to napsal. Je to vize 2035 pro Českou republiku, pro naše děti. Jmenuje se to O čem sním, když náhodou spím. Pracovaly na tom desítky lidí. Samozřejmě že naši kritici to budou kritizovat, ale to není podstatné. Podstatné je, že to je na světě, a já jsem přesvědčen, že se o tom bude mluvit a diskutovat,“ doplnil předseda ANO.
„Je to hlavně prezentace mých snů,“ uvedl. „Já myslím, že každý má nějaké vize,“ doplnil s tím, že sny lidi mění. Důležité je podle Babiše ale především, „abychom své sny realizovali“. Dále Babiš vyjmenoval sny běžných Čechů podle profese. Došlo tak na sny učitelů, sportovců, rodičů i vědců a novinářů, podnikatelů. Podle Babiše sní všichni lidé o zemi, která funguje. A aby fungovala, tak ji musíme digitalizovat. „My musíme digitalizovat státní správu. Stát by měl pracovat za nás,“ uvedl Babiš. Digitalizace by podle Babiše měla lidem usnadnit život a zjednodušovat některé úřední záležitosti, jako jsou například pořízení technického průkazu, narození dítěte, založení firmy či řidičský průkaz. „Jsou země, kde založíte firmu za 18 minut,“ uvedl Babiš. „Konec formulářů, když maminka porodí dítě, tak nepůjde na šest míst, ale jen na jedno,“ zmínil. „Ta vize je dlouhodobý výhled. Není to žádné sci-fi. Je to skutečně to, co ve světě existuje,“ řekl.
Žáci povinně do fabrik, na zkušenou..
Podle Babiše by Česko měla za 18 let propojit moderní infrastruktura a například cesta z Prahy do Brna vlakem by se měla výrazně časově zkrátit. Budoucnost Česka bude podle něj také záviset na tom, jak se bude vyvíjet situace v českém školství. Lidé v Česku by podle něj měli být vzdělání,ovládat jazyky a počítače a kromě finanční gramotnosti by se měly umět i samostatně rozhodovat. „My potřebujeme propojit vzdělávání s praxí. My potřebujeme duální vzdělávací systém, který mají v Německu, kde chodí půlku dne do fabriky a půlku dne se učí," uvedl Andrej Babiš. „Dnes naše firmy nemají to správné zaměření studentů. Nemůže být každý vysokoškolák. My potřebujeme řemesla," dodal. Bez učitelů to ale nepůjde Babiš uvedl, že učitelé by měly dostat výrazně přidat, aby jich ve školství byl dostatek. „My potřebujeme 50procentní navýšení., protože pokud tu nebudeme mít učitele, tak kdo bude učit naše děti a to je strašně důležité," sdělil. Učitelství je podle Babiše pravděpodobně nejdůležitější profese i do budoucnosti. V souvislosti s kulturou zase Babiš zmínil, že by si přál, aby v Praze vznikla nová galerie coby exkluzivní prostor pro umístění Muchovy Slovenské epopeje. Tu podle Babiše zná celý svět a celý svět ji chce vidět. Babiš uvedl, že je nutné v Praze vybudovat něco světového coby zajistilo potřebný „wow" efekt. Vizi takového projektu přirovnal v možném dopadu k budově Gugenheimova muzea v portugalském Bilbau.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž