„Tchaj-wan je posledních 51 let v podstatě podle politiky principu jedné Číny – na které se dohodly USA s Čínou v roce 1972 a která se pak projevila tím, že ČLR vstoupila do OSN – závislým územím Číny. A ostatní země, které dodržují politiku jedné Číny, tak se tím prakticky zavázaly k tomu, že budou s Tchaj-wanem rozvíjet ekonomické, kulturní, sportovní a vědecké vztahy, ale ne politické. Takže jde jen o to, že politické vztahy se pěstují pouze s ČLR,“ říká úvodem Vít Vojta.
Ze strany českých představitelů, kteří míří na Tchaj-wan, často zaznívá argument, že v Číně nejsou dodržována lidská práva. Je na Tchaj-wanu situace ohledně lidských práv podle Vojty lepší?
„Určitě z hlediska všeobecného volebního práva a z hlediska fungování demokracie je na tom Tchaj-wan ze západního pohledu mnohem lépe než Čínská lidová republika. Tchaj-wan se počátkem 90. let dostal, řekněme, ke klasické parlamentní demokracii. A období toho temna tam končilo v roce 1987 ukončením něčeho, čemu se říkalo ‚bílý teror‘, to byla prakticky vláda jedné strany,“ přiblížil, od jaké doby se Tchaj-wan začal stávat přijatelnější zemí pro Západ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab