Tchajwanský exministr zahraničí pro PL: Je mnoho věcí, kde se můžeme doplňovat

01.09.2024 16:30 | Reportáž

Je mnoho věcí, ve kterých se Tchaj-wan a Česko mohou doplňovat, řekl pro ParlamentníListy.cz Joseph Wu, generální sekterář Národní bezpečnostní rady a bývalý ministr zahraničí. Na konferenci GLOBSEC obsáhle vysvětloval novinářům geopolitickou situaci své země. Jeho vystoupení se dost odlišovalo od projevu, který česky pronesl Miloš Vystrčil.

Tchajwanský exministr zahraničí pro PL: Je mnoho věcí, kde se můžeme doplňovat
Foto: Archiv GLOBSEC
Popisek: Josepg Wu na summitu GLOBSEC

Jednacím jazykem konference GLOBSEC byla angličtina, ve které zazněly i projevy českého prezidenta a diskusní příspěvky „domorodých“ panelistů, ale v několika případech museli anglofonní hosté využít na „stage Havel“ překladatelských sluchátek.

Jedním z těchto momentů bylo vystoupení předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila, jehož vystoupení moderátor ohlásil jako „vizi českých vztahů s východní Asií“. „Věřím, že mě slyšíte, a že mě slyší hlavně můj tchajwanský přítel Josef Wu,“ přivítal publikum Vystrčil.

Během desetiminutového projevu zmínil dvě zásadní myšlenky. Nejprve zdůraznil, že „i malá země může být lídrem a vést svým příkladem“. Tímto způsobem může malá země inspirovat ty větší a mocnější. „Česko to dělá a já jsem na to velmi pyšný,“ uvedl Vystrčil.

V indopacifickém regionu podle něj máme „země, které jsou na správné cestě“, takové, které o ni usilují, ale také země „nedemokratické a dokonce totalitní“. „Já si dovolím připomenout, co tu včera řekla Ursula von der Leyen,“ navázal výklad varováním pro velké evropské státy před spoluprací s „totalitními“ zeměmi, která v dlouhodobém pohledu ohrožuje jejich bezpečnost. „Chybu jsme udělali nejen my, chybu udělala celá Evropa,“ zdůraznil Vyskočil. A z projevu Ursuly von der Leyen citoval větu, že „žádnou další iluzi už si nemůžeme dovolit“.

Z Ukrajiny na Tchaj-wan se v řeči vrátil konstatováním „uvědomme si, že to platí obecně. Proto musíme rozvíjet vztahy se spojenci v indopacifickém regionu.“

„Já jsem přesvědčen, že dneska stojíme před jedním velkým úkolem,“ shrnul Vyskočil své vystoupení. „Úkol je to obtížný, ale musíme se rozhodnout. Rozhodnout, zda budeme preferovat naše pohodlí a aktuální blahobyt, často ovlivněný naší závislostí. Nebo zda budeme schopni preferovat odpovědný přístup k naší budoucnosti,“ nabídl druhé řešení, „ve prospěch našich dětí“.

„Pokud nebudeme preferovat odpovědné řešení, tak zvyšujeme závislost. A pokud zvyšujeme závislost, tak zvyšujeme nebezpečí. Pro to nejcennější, naše děti a vnoučata, bychom se neměli postavit na populistickou stranu,vyjářil svůj názor Vyskočil.

Projev zakončil slovy, že „my v evropském prostoru poznáváme, že existuje celkem sedm ctností. Tři jsou božské a čtyři jsou lidské. Ty božské ctnosti jsou naděje, víra a láska“, vysvětloval.

„A pak tady máme čtyři ctnosti lidské. Mezi ty patří moudrost, spravedlnost, umírněnost a odvaha. A moudrá věta říká, že bez odvahy jsou všechny další ctnosti vdovy. Bez odvahy nevybojujete vítězství moudrosti, ani spravedlnosti, ani umírněnosti. Takže na závěr vám všem chci popřát odvahu. Protože když ji budeme mít, tak se ctnosti budou rozvíjet a my zvítězíme. Pokud ji mít nebudeme, tak zvítězí někdo jiný,“ rozloučil se s publikem.

V předsálí mu k projevu o odvaze gratulovala Magda Vášáryová.

Výklad od ministra

Pro informace ParlamentníListy.cz vyrazily na tiskovou konferenci, kterou uspořádal Vystrčilův host, bývalý ministr zahraničí Joseph Wu. A v komorním prostředí se tisková konference asijského politika proti zvyklostem proměnila v hodinový výklad geopolitických souvislostí indopacifického regionu.

Výklad začal od dohod z Camp Davidu mezi USA, Japonskem a Jižní Koreou.

Došlo i na dotazy ParlamentníchListů.cz. Zajímalo nás, co Tchaiwan považuje za vhodnou formu účasti USA na dění v pacifickém regionu a také pohled na aktuální změny v indopacifické oblasti vzhledem ke změnám v Bangladéši. Poznamená to nějak i vztahy USA a Číny v oblasti pacifického pobřeží, která Tchai-wan zajímá nejvíce?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Holec po krajských volbách: „Teď přijde sviň*rna.“

19:25 Holec po krajských volbách: „Teď přijde sviň*rna.“

Většina komentátorů u nás píše svým fialovským srdíčkem, voliče ale neoblbnete, říká komentátor Petr…