O zakázku za 100 až 250 miliard korun se přou tři firmy - francouzská Areva, americký Westinghouse a ruský Rosatom. A příslušná politická reprezentace tak Nečasovi řádně lichotí. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy pozval českého premiéra v únou do Elysejského paláce, Barack Obama ho uvítal v proslulé Oválné pracovně Bílého domu a teď přijíždí Dmitrij Medveděv s kremelským pokladem, který je vůbec poprvé zapůjčen do zahraničí - do Česka.
Dostavba dvou bloků jihočeské elektrárny Temelín je pro firmy, konstantně soupeřící o zakázky v Číně nebo Indii, velmi lákavá. Mohla by totiž kromě zisku přinést i jakousi atomovou renesanci v Evropě. Zejména Německo totiž začalo po katastrofě v japonské elektrárně Fukušima tento typ energie odmítat.
Atomový průmysl obecně v Evropě a v USA skomírá už delší dobu. Poslední elektrárny se tu uváděly do provozu před dvaceti až třiceti lety, firmám se rozpadlo know-how, odešli schopní inženýři. Ti, kdo naposledy spouštěli elektrárnu, jsou v penzijním věku, v Česku se jim říká "atomoví dědci". Ani první dva bloky Temelína by se bez jejich pomoci nespustily.
"Stav všech tří firem je takový, že žádná z nich mě doposud nepřesvědčila o tom, že je schopna postavit Temelín v termínu a za cenu, která bude ve smlouvě," řekl MF Dnes vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška.
Čtěte:
Nečase přijme Obama: Ve hře je zakázka na dostavbu Temelína
Nečas jede na návštěvu Paříže. Setká se se Sarkozym a Fillonem
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par