„Začala zde točit Česká televize, ten magor v té helmě přišel a začal mě provokativně natáčet. Když jsem mu řekl, že si nepřeji, aby mě natáčel, tak se bránil, že ČT to taky dělá. Já na to, že té jsem to dovolil. Nepřestal. Tak jsem mu sdělil, že mu to vezmu, dupnu, nezaplatím a půjdeme k soudu. Ten zmetek mě urážel, že jsem disidentský parazit,“ řekl o soužití dvou táborů před úřadem vlády John Bok.
Ten drží s kamarádem z disentu Jiřím Gruntorádem hladovku kvůli tomu, že vláda neřešila problém nízkých penzí lidí, kteří se aktivně vymezovali vůči komunistickému režimu. U jejich stanů přímo před úřadem vlády bylo na papírové desce napsáno: „Hladovka za odstoupení ministra Jurečky.“
Stany tam i tamhle
Před úřadem vlády v Praze přibyly stany. Už přes půl roku tam stojí petiční stánek. V něm, jedenatřicetiletý aktivista Ondřej Thor a někteří další vyzývají k demisi podle nich „ulhané a antivlastenecké“ vlády Petra Fialy. Od 17. listopady tam přibyl Gruntorádův stan a posléze se k němu přidal Bok. Reagovali tak na případ disidenta Karla „Charlie“ Soukupa, který byl nucen emigrovat do Austrálie a nyní v Česku nemá dostatečný důchod. Právě Soukup, ale i mnoho dalších lidí, je před úřadem vlády často navštěvovali. „Radši ne,“ sdělil ParlamentnímListům.cz, když jsme se ho chtěli zeptat na pár dotazů.
V prostoru ještě menším, než je brankové území na fotbalovém hřišti, před úřadem vlády stály dva zelené stany jasně ohraničené policejními zábranami. Před nimi jsme zrovna zastihli Johna Boka v péřovce a čepici, které se díky filmu Přelet nad kukaččím hnízdem říká „mcmurphyovka“. Jiří Gruntorád zrovna spal. Většina lidí, co se u stanů zastavila, disidentům vyjádřila podporu, dvě dámy přinesly čaj v termoskách. Těch ostatně okolo stanů stálo habaděj.
„Pan Gruntorád a Petruška Šustrová napsali dopis, kde žádali ministerstvo, aby bralo ohled na to, že má Soukup některé dokumenty z Austrálie. Dostal odpověď, že nesplňuje některé požadavky… Napsali spoustu žvástů, jak to má být. Má 6000 měsíčně důchodu, třetí odboj už nějaký pátek a on se má doprošovat. Zákon říká, že takovému člověku bude vyrovnán důchod do výše průměru,“ sdělil viditelně unavený Bok s tím, že „nejsem blbý, ale jsem pomalý“.
Disidenti opět v odboji
„Stát porušuje něco, k čemu se zavázal. Na konci loňského roku se navíc vláda usnesením přihlásila k odkazu Charty 77. Ten byl vybudován na tom, že občané různého společenského postavení vzdorovali režimu. Někteří byli zavřeni, někteří umřeli. Tuto vládu, přestože dělá něco jiného a Jurečka ji zdehonestoval, dokonce bráníme,“ řekl John Bok. Když reportér ParlamentníchListů.cz podotkl, že je v tom určitý rozpor, Boka to naštvalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský