Do vašeho muzea v nejbližších dnech doputuje raritní jaderná mina. Můžete nám k ní říci něco bližšího, jak jste ji objevili a „co je vůbec zač“?
V Československu a na druhé straně hranice byly uloženy jaderné miny. To jsem se dočetl před nějakou dobou na internetu. To mne zaujalo a výsledek byl, že jsme našli jednoho pána, který ji měl v garáži. A on ji věnoval našemu atomovému muzeu. Dočetli jsme se, že v Československu byly vyrobeny dvě cvičné miny a že sloužily k tomu, aby vojáci Varšavské smlouvy a speciální k tomu vytvořený útvar se naučili vyhledávat tyto miny, které byly položeny na hranicích v bývalém západním Německu u hranic s Československem. Kdyby se zhoršila mezinárodní situace a Varšavská smlouva „se pohnula“, tak by byly tyto jaderné miny americké provenience odpáleny. Udělaly by krátery v místech, kde bylo možné projet do tehdejšího Německa. Takže takto by technika byla zneschopněna, protože ty krátery by byly obrovské a přes ně by se neprojelo. Takto jsem tedy přišel k jaderné mině.
Říkáte, že to tam dávala americká armáda. A co na to místní obyvatelé, Němci, vesměs Bavoráci?
Veškerá jaderná výzbroj v bývalém Německu byla stoprocentně pod kontrolou americké armády. Tedy německá armáda s tím neměla co do činění a myslím si, že naprostá většina Němců vůbec nevěděla, že u nich byly umístěny tyto jaderné miny. Na druhé straně, jaderná munice uložená Sovětským svazem v Československu byla stoprocentně kontrolovaná bývalými sovětskými vojsky a Československá lidová armáda nikdy jaderné zbraně neměla.
Takže to je opravdový unikát, co budete mít nyní v muzeu…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala