Česká vláda má v úmyslu zdanit firmy zabývající se dodávkou tepla a energií a banky takzvanou „windfall tax“. Ta by měla být ve výši 60 %. Dalších 19 % činí běžná daň z příjmu korporátů. Spor je ovšem o to, kdy by tato daň měla začít platit. Piráti se zasazují o to, aby firmy tuto daň musely zaplatit už za rok 2022, tedy za období, kdy s ní nemohly počítat.
V Událostech ČT předseda poslaneckého klubu Pirátské strany Jakub Michálek uvedl, že o podobě windfall tax se diskutovalo na koaličním jednání předsedů stran a i v neoficiálním bloku na vládě. „Tam jsme se dohodli, že i na legislativní radě vlády se zhodnotí možnost, jestli je možné zavést daň už tento rok, když ty zisky vznikají. Protože stejným způsobem to reguluje Evropská unie a bojíme se, že když nebude ta daň zavedena už pro tento rok, tak ty společnosti budou optimalizovat, budou tam daňové úniky a stát ve výsledku nevybere téměř žádné peníze,“ uvedl poslanec.
A pokračoval: „Takže chceme nastavit tu daň takovým způsobem, aby fungovala a aby přinesla do státního rozpočtu ty peníze, které jsme nakreslili v rozpočtu na příští rok a které jsou potřeba, abychom mohli efektivně pomáhat domácnostem a firmám s drahými energiemi. A aby ty peníze, které platí, nezůstaly u bank, u energetických firem, ale vrátily se tam, odkud byly vybrány.“
U letošní daně by ovšem přirážka měla být „jen“ 40 % a Michálek uvedl, že vycházejí z Lafferovy křivky, tedy konceptu ekonoma Arthura Laffera, který argumentuje, že při vyšších sazbách daní začne jejich výnos klesat.
Lafferova křivka
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas