Ti, co vyhazovali Ševčíka, složili funkce. Ale nebylo to jen tak

24.10.2024 13:14 | Zprávy

Ve snaze vystrnadit Miroslava Ševčíka z Vysoké školy ekonomické rektoru Dvořákovi pomáhala jím jmenovaná etická komise. Řešila i stížnost od jednoho z vyučujících. Podle Miroslava Ševčíka ale neměla tato komise k řešení mandát, protože jejím členům podle pravidel VŠE už dávno vypršel. Škola, děkani ostatních fakult i rektor tvrdili, že komise mandát má. Dnes ale všichni členové společně rezignovali. Rezignaci podali jako snahu „upozornit na problémy“ a tvrdí, že upozorňování na vypršelý mandát bylo snahou zastrašovat členy. Vymysleli také konstrukci, která má zřejmě Ševčíka spojovat s Ruskem.

Ti, co vyhazovali Ševčíka, složili funkce. Ale nebylo to jen tak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění na podporu Miroslava Ševčíka před budovou VŠE, kde zasedal Senát fakulty, aby projednal jeho odvolání z pozice děkana

Při odvolávání docenta Miroslava Ševčíka se rektor Petr Dvořák odvolával mimo jiné na stanovisko etické komise. Ta rozhodovala i v případě podání od učitele Pavla Potužáka, který na fakultě kandidoval na pozici děkana proti Ševčíkovi, a následně s ním měl rozepři, která prý nesla znaky vydírání a vyhrožování. Jak informoval iRozhlas, etická komise podnět projednala na několika neveřejných jednáních a koncem září se postavila na stranu Potužáka.

Potužák tvrdí, že Ševčík jako děkan způsobil propad počtu přihlášených studentů. „Na práh mé kanceláře vstoupil pan docent Ševčík se slovy: ‚Pane Potužáku, přestaňte šířit lži o počtu přijatých studentů na národohospodářské fakultě. Pokud s tímto nepřestanete, máme na vás materiál, který ukazuje, že znevažujete své kolegy‘,“ uvedl pedagog.

Ševčík se závěry etické komise nesouhlasí. Jednak říká, že o žádný spor nešlo, Potužáka prý jen upozornil, aby statistická data používal profesionálně. Komise podle něho nereflektovala, co jí ohledně „sporu“ poslal. A když si chtěl jednání nahrát, nebylo mu to předsedkyní dovoleno. Rozhodnutí komise nakonec obsahovalo pouze obecné doporučení směřované vedení fakulty, což vzala současná děkanka na vědomí s výhradou, že rozhodnutí neuvádí nic konkrétního. A má za to, že celá záležitost je další případ tvrzení proti tvrzení.

Ševčík má však vůči etické komisi další argument. Totiž že podle pravidel školy jí už vypršel mandát, tudíž nemá pravomoc vydávat stanoviska. Vysoká škola to odmítla. „Všichni členové etické komise mají mandát platný,“ uvedla mluvčí Kateřina Macháčková podle iRozhlasu. Proti zpochybňování mandátu etické komise se ohradili i děkani ostatních fakult VŠE a i rektor Dvořák.

„Takové postoje poškozují dobré jméno VŠE a nikterak nepřispívají k řešení problémů, se kterými se fakulta v poslední době potýká, naopak dále prohlubují její izolaci jak v rámci VŠE, tak i v akademickém prostředí dalších univerzit,“ stojí ve společném vyjádření.

Rezignace

Ačkoliv tedy podle školy etická komise měla mandát, dnes byl na VŠE rozeslán dlouhý dopis jejích členů, kterým hromadně rezignují. Ten má redakce ParlamentníchListů.cz k dispozici. Podepsaní tvrdí, že hlavním cílem je „upozornit na závažnost situace, které dnes Vysoká škola ekonomická v Praze čelí“. A apeluje na „akademickou obec VŠE“, aby „podnikla kroky“ a „uskutečnila zásadní změny“. Následuje dlouhá stížnost na vystupování zástupců národohospodářské fakulty, jejichž chování se prý „vymyká standardům slušné mezilidské komunikace“.

Členové komise hovoří o „uměle vykonstruovaném zástupném problému“, že se jedná o vypršení mandátu, však nezmiňují. Zato následuje další osočování NF VŠE, že se tím snaží odvést pozornost od „skutečného problému“, kterým má být údajný lidský a akademický úpadek fakulty. „Na této fakultě se vytvářejí zástupná témata, manipuluje se s informacemi i jednotlivci a objevují se četné osobní útoky a dezinformace. Tyto praktiky znemožňují konstruktivní spolupráci a zásadně narušují důvěru v integritu Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Bývalé i současné vedení této fakulty systematicky blokuje otevřenou diskusi o skutečných problémech a jejich příčinách, čímž atmosféru nedůvěry posiluje,“ tvrdí rezignovaní členové etické komise.

„Vedení národohospodářské fakulty opakovaně odmítá přiznat existenci zásadních problémů, místo toho je bagatelizuje a zkresluje klíčové informace. Tento přístup nejenže silně podkopává všeobecnou důvěru v etiku naší akademické obce, ale vytváří také nebezpečně toxické pracovní prostředí,“ prohlašují dále.

Kromě toho pak tito členové komise uvádějí, že hluboké spory ovlivňují celou univerzitu, její fakulty, členy akademické obce a kvůli pověsti i absolventy. Vidí v tom přesah: „Poměry na univerzitě v mnohém odrážejí širší problémy naší dnešní společnosti. Naše akademická demokracie, která není ničím jiným než menší verzí demokracie státní, se potýká se stejnými problémy.“

Mohlo by vás zajímat

Obviňování Ševčíka

Z odstartování sporů viní rezignovaní členové Miroslava Ševčíka a jeho výroky na podzimní demonstraci roku 2022. K tomu přidávají nejasnou myšlenkovou konstrukci, jejímž cílem je ale zřejmě účelové spojení Ševčíka s Ruskem. „Skutečným příjemcem prezentovaných názorů nebyli účastníci demonstrace. Ti byli pouze fyzicky přítomni a stali se nástrojem zdůraznění významu těchto názorů v české společnosti. Stejně tak se nástrojem komunikace těchto názorů bohužel stala i Vysoká škola ekonomická v Praze. Jméno naší univerzity posloužilo jako nástroj přidání kredibility těchto názorů. Skutečným příjemcům pak byla zpráva doručena prostřednictvím mediálních zpracovatelů prohlášení (v čele s agenturou TASS), kteří rádi využili spojení konkrétních názorů se společenskou vážností a důstojností vrcholné akademické funkce na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze,“ píší.

A stěžují si dále: „Stejně tak nebyly podněty některých zástupců národohospodářské fakulty k univerzitní etické komisi motivovány ochranou naší společné akademické etiky a integrity, ale snahou přetížit tento orgán vykonstruovanými kauzami a šířit dezinformace. V současném mediálním prostoru je právě spojení s oficiálním dokumentem naší univerzity tím faktorem, který dává těmto nepravdám a dezinformacím váhu a činí je mediálně komunikovatelnými. Riziko dalšího využívání práce Etické komise VŠE v Praze a veřejných zápisů z jejího jednání pro další mediální manipulaci nejsme ochotni připouštět.

Informační nástroje již téměř dekádu intenzifikující se hybridní války proti naší euroatlantické části světa zakořenily i na půdě naší univerzity. Poslední událostí tohoto typu, která přímo ovlivnila naše rozhodnutí jednomyslně rezignovat, je ze strany proděkana národohospodářské fakulty řízený únik interní e-mailové komunikace VŠE v Praze (včetně jmenovacích dekretů členů univerzitní etické komise) na externí e-mailovou adresu.“

Další stížnosti

Téma pravidel, a tedy i prošlého mandátu, je opět zmíněno, když si rezignovaní členové stěžují na „účinné blokování jednání univerzitní etické komise nesmyslnými formálními námitkami“. Následuje myšlenková konstrukce, že upozorňovat na vypršelý mandát členů komise je snahou o zastrašení: „V létě tohoto roku se pak zástupci národohospodářské fakulty pokusili o destabilizaci Etické komise VŠE v Praze. Podnět představitele Národohospodářské fakulty VŠE v Praze na sedm z devíti členů univerzitní etické komise nelze interpretovat jinak než snahu o zastrašení členů Etické komise VŠE, kteří po celou dobu zůstali ukotveni ve vztahu k akademickým hodnotám a etickému kodexu naší univerzity. Poslední podnět na rektora VŠE podaný k univerzitní etické komisi proděkanem Národohospodářské fakulty VŠE v Praze v srpnu tohoto roku a bezprostředně následující snaha o zpochybnění mandátu Etické komise VŠE v Praze i mandátů jejích členů jasně ukazuje, že podněty zástupců národohospodářské fakulty k Etické komisi VŠE v Praze nejsou motivovány ochranou akademické etiky a integrity.“

Zástupce národohospodářské fakulty pak ještě tito členové obviňují, že chtějí zatížit akademickou samosprávu „tvorbou dalších vykonstruovaných návnad, tak aby musela přejít do plně reaktivního módu a nakonec se nestíhala věnovat ničemu jinému než řešení těchto zástupných problémů“.

Vyjádření děkanů

Rezignovaní členové děkují adresovaným za spoluporáci. „Jako členové akademické obce sdílíme společné etické hodnoty a zásady, které považujeme za základní pilíře fungování naší instituce: čestnost, odpovědnost, otevřenost a respekt. Tyto hodnoty nejen zastáváme, ale předáváme je i našim studentům,“ píší.

A vyjadřují se i k tomu, že se jich a jejich mandátu děkani a rektor zastali. „Vážíme si přitom podpory, které se nám prostřednictvím společného vyjádření děkanky a děkanů pěti fakult a rektora VŠE začátkem října tohoto roku dostalo, a velice za ni děkujeme. Jsme však přesvědčeni, že v tento moment je již nutné přejít od slov ke konkrétním činům orgánů akademické samosprávy. Vážíme si důvěry, kterou nám pan rektor i vedení VŠE v Praze prokazovali, a nadále je v jejich úsilí o kvalitní akademické výsledky naší instituce plně podporujeme. Věříme však, že nastal čas ke změnám, které povedou k obnovení etických hodnot a etického fungování naší akademické obce.“

Samotný fakt, že členům komise vypršel mandát, je nakonec opět zmíněn jen nepřímo. „Nebude-li rázně jednáno nyní, za rok již může být situace akademickou samosprávou neřešitelná. Etická komise VŠE v Praze nedisponuje žádnými nástroji ani pravomocemi, kterými by mohla tyto problémy řešit. Jsme si proto plně vědomi, že rezignace členů Etické komise VŠE v Praze jakožto poradního orgánu jejího rektora k vyřešení sporu mezi národohospodářskou fakultou a Vysokou školou ekonomickou v Praze nijak přímo nepřispěje. Je však naší etickou povinností znemožnit představitelům národohospodářské fakulty tvořit skrze Etickou komisi VŠE v Praze další pseudo kauzy, které mají za cíl odvádět pozornost od skutečného problému, kterým je akademický úpadek národohospodářské fakulty ohrožující dobré jméno celé Vysoké školy ekonomické v Praze.“

 

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jiří Vosecký byl položen dotaz

Máte na navýšení platů nějaký názor? Jaký?

Dobrý den, v prvé řadě děkuji, že jste si na mě našel čas, jen jste se z odpovědi vykroutil. Mě zajímal váš názor. Ten přeci nějaký máte nebo ne? A k tomu, co jste mi napsal. Proč senát nemá na schvalování rozpočtu žádný vliv, i když jste o dost důležitou věc? Pořád slyšíme, že je senát pojistkou de...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 36 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdysi jsem jako student VŠE chodil na přednášky p.docenta Ševčíka, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedeus ex machina , 24.10.2024 14:40:37
a také u něj skládal zkoušky. Je to sice už dávno , ale utkvěl mi v paměti jako moudrý kantor , a nemyslím si, že je takový, jak se snaží z něj, jeho méněcenní kolegové, udělat. Škola má vzdělávat, a jenom vzdělávat. Půtky na půdu školy nepatří. Ale říká se, že tam, kde chybí přirozená autorita , je pak nahrazována pseudoaktivitami z ranku podrazáckých ........

|  17 |  0

Další články z rubriky

Rozpočet ve Sněmovně, Kalousek u telefonu. Vláda asi věří, že voličům nabulíkuje cokoliv

18:21 Rozpočet ve Sněmovně, Kalousek u telefonu. Vláda asi věří, že voličům nabulíkuje cokoliv

Bývalý ministr financí a nyní i bývalý člen TOP 09 Miroslav Kalousek velmi silně nesouhlasí s navrže…