Podle zmíněných kleriků nemohou být radikálové kvůli bezdůvodnému vraždění považováni za členy muslimské komunity. Podle arabisty Bronislava Ostřanského jde hlavně o symbolický krok.
„Ztotožňovat islám a islamismus je hloupé a nebezpečné. Islám není to samé. Pro většinu muslimů je součástí jejich duchovna a jejich identity. Islamismus znamená ambice stavět na islámu, pokud jde o politické a sociální představy, to většině muslimů vlastní není,“ vysvětlil Ostřanský.
- Celý text je ZDE
Loni vydalo fatvu vůči teroristům z IS, Tálibánu a Al-Káidy 70 tisíc indických muslimských duchovních, kteří prohlásili, že teroristické skupiny nelze považovat za muslimské organizace. Klerici ale zároveň odsoudili bombové útoky na pozice IS v Sýrii a Iráku, které podniká mezinárodní koalice a Rusko, protože při nich umírají nevinní lidé.
„Lidé, kteří vydali fatvu, pocházejí z určitého segmentu islámu. Jsou to muslimové, kteří mají blízko k súfijskému vidění světa, mystickému pohledu,“ prohlásil Ostřanský.
Vyhlášení fatvy může mít velký vliv na duchovní, míní Ostřanský. Súfismus totiž není jen úzká vrstva intelektuálů. „Súfismem je poznamenáno podstatné procento všech muslimů, liší se to stát od státu,“ konstatoval arabista. Vysoké počty jsou právě v Indii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam