„Odložení výběru nového ministra povede k tomu, že se nevyřeší vůbec nic,“ varoval. Poukázal na to, že Češi mají z EU jedny z nejdražších dat i jedno z nejdražších volání. Premiér se podle Pospíšila snaží pouze udržet si funkci, a tak v poslední době jen lavíruje.
Rozhodnutí Andreje Babiše kandidovat na posledním místě označil Pospíšil za nestandardní a populistický tah.
Podle Jourové hnutí ANO přitáhlo do politiky nové lidi, kteří by se jinak přes stranické aparáty nikam nedostali. Pokud by byl lídr na posledním místě a výrazná osoba na prvním místě, tak to podle ní může být zajímavý experiment, jak získat nové kapacity.
Snížení počtu poslanců? Je to populismus
Diskuse se dotkla i návrhu hnutí ANO na snížení počtu poslanců na 101. „Pojďme se podívat, jestli potřebujeme tolik poslanců, pojďme to znovu prodiskutovat. Když by bylo méně volených lidí, možná by se zvýšila kvalita. Když je velký počet lidí, je vždy část, která se veze,“ podotkla Jourová.
Pospíšil to označil za populistický slib. I kdyby ANO vyhrálo volby, nemělo by nejspíš ústavní většinu, kterou by na takovou změnu potřebovalo. Sám si ale dokáže představit, že by mohl být nižší počet poslanců. Nicméně podle něj méně poslanců neznamená automaticky, že by se kvalita jejich práce zvýšila.
Pospíšil chce kvalitního prezidenta
Řeč přišla i na možnou kandidaturu Pospíšila na post prezidenta. Nyní se bude účastnit debat, na které je zván v rámci Kroměřížské výzvy. „Mým cílem je, aby byl kandidát, který má šanci porazit Miloše Zemana,“ řekl Pospíšil. Jeho cílem je prý pomoci k tomu, aby u nás byl kvalitní prezident. Ve svých 42 letech nemá ambici stát se za každou cenu prezidentem.
Má se hnutí ANO dát cestou podpory Miloše Zemana, nebo postavit vlastního kandidáta? Jourová několikrát vyjádřila podporu Martinu Stropnickému a na tom nyní nechce nic měnit. Sama chce dokončit svůj mandát eurokomisařky, a o tom, že by kandidovala na post prezidenta, nyní proto neuvažuje.
Když se nebudou postihovat daňové úniky, zvýší se daně
Diskutovalo se i o elektronické evidenci tržeb (EET), proti níž se včera konala v Praze demonstrace.
Pospíšil poukázal na to, že podle pivovarů skončilo kvůli EET okolo tisícovky hospod. Podle europoslance, který se označil za odpůrce EET, tento systém šikanuje malé a střední podnikatele. Přitom pokladně státu větší výběr daní nepřináší.
Jourová oponovala tím, že z analýz vyplývá, že existovaly velké daňové úniky, protože část podnikatelů neplatila daně, jak měla. Varovala, že když se nebudou postihovat daňové úniky, budou se možná muset daně zvyšovat.
České vězeňství je podfinancované
V další části pořadu se probírala problematika vězeňství. Jourová upozornila, že vězení by se měla vybavit kvalifikovanými lidmi. To by mělo zabránit radikalizaci vězňů. Například ve Francii se 15 % radikálů zradikalizovalo ve vězeních.
Podle Pospíšila jsou problémy ve vězeňství ve střední a východní Evropě trochu jiné. Peníze by podle něj měly jít i do východní Evropy.
Jourová se snaží pomáhat státům, aby jejich věznice nebyly přeplněné. V Rumunsku je prý v tomto směru situace neudržitelná. Tato země byla vyzvána, aby využila peníze z evropských fondů na rekonstrukci věznic.
Podle Pospíšila je české vězeňství podfinancované, peníze z Bruselu musí umět ministr spravedlnosti využít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam