To je skandál! Kdo tomu rozumí, ten se tomu směje. S tím souhlasí jen tři lidi, zní ze sněmovny nad převratným návrhem Pelikána

20.04.2016 8:01 | Zprávy

Bude to vřava, shodují se poslanci napříč politickým spektrem o novém zákonu o státním zastupitelství, který má každou chvíli z vlády doputovat do sněmovny. Norma zavádí protikorupční žalobce a její horkou novinkou je zřízení Speciálního státního zastupitelství za současného zrušení dosavadních vrchních státních zastupitelství. „Nastane mela, bude k tomu mnoho pozměňovacích návrhů, které to přetvoří tak, že to nepoznají...,“ zavěštila si k tomu pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně ústavněprávního výboru sněmovny Marie Benešová (ČSSD). „V této podobě je to neprůchozí,“ pokyvuje nad jejími slovy souhlasně i další člen téhož výboru, Marek Benda z ODS.

To je skandál! Kdo tomu rozumí, ten se tomu směje. S tím souhlasí jen tři lidi, zní ze sněmovny nad převratným návrhem Pelikána
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda a Roman Sklenák

Proti všem, mohl by se parafrázovat titul románu Aloise Jiráska a tak trochu přenést na nynějšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Tomu totiž předminulý týden vláda schválila nový zákon o státním zastupitelství, jehož horkou novinkou je zavedení specializace v oblasti závažné ekonomické kriminality zřízením nového Speciálního státního zastupitelství – tzv. speciálu – za současného zrušení dosavadních vrchních státních zastupitelství. Nad nově vytvořeným protikorupčním státním zastupitelstvím by mělo mít částečný dohled Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

Zpravodajství ČTK z předminulého týdne ovšem k tomu připomínalo, že pravicová opozice v návrhu vidí velký korupční potenciál a kritizuje, že Pelikán o zákoně nejednal s opozicí. Ovšem ParlamentníListy.cz zcela aktuálně zjistily, že návrh Pelikána se vlastně nelíbí téměř nikomu a dokonce prý ani odborné veřejnosti. Schválený návrh je přitom kompromisem, který po ministru Pelikánovi požadovali koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL.

„S tím nesouhlasí kdekdo, s tím souhlasí pouze tři lidi... Ten tzv. speciál přece nemůže být bez dohledu,“ zmínila k tomu pro ParlamentníListy.cz poslankyně, místopředsedkyně ústavněprávního výboru sněmovny Marie Benešová (ČSSD). Podle ní se zřejmě na „poslední chvíli“ do normy přišpendlil „nějaký dohled“, a to jen proto, aby norma měla šanci projít kabinetem. Ovšem ve skutečnosti jde tady podle Benešové jen o jakýsi pseudodohled, který vůbec dohledem nebude.

Benešová: Neprofesionální a skandální!

„To je úplně absurdní! Kdo tomu rozumí, se tomu směje! Je to naprosto neprofesionální a skandální,“ běduje nad normou dále Benešová. „Nebraly to Nejvyšší soud, odborná veřejnost a dokonce ani Legislativní rada vlády... Prostě nebral tu normu kdekdo a profesoři trestního práva také ne,“ pronesla dále Benešová. (Současná podoba zákona o státním zastupitelství prošla Legislativní radou vlády až na druhý pokus, pozn. red.).

A v negaci normy není rozhodně sama. „Všichni členové ústavněprávního výboru, tedy 19 lidí včetně odborné veřejnosti, jako jsou pan profesor Šámal, Fiala a další, s tím nesouhlasí. My jsme stanovili osm základních bodů, které se nám nelíbí jako členům ústavněprávního výboru, a oni se tím nezabývali. Nevím, jaká je ta poslední verze, ale slyšel jsem, že vláda to i přes naše výhrady schválila,“ poznamenal totiž k výtkám Benešové další poslanec a člen ústavněprávního sněmovního výboru Zdeněk Ondráček (KSČM). On osobně již má prý ve sněmovně rozečtené tři verze zákona o státním zastupitelství. „Těch sněmovních tisků už tady k tomu je! A dokonce je tady samostatný zákon, který předložil Úsvit,“ naznačil Ondráček podstatu dalšího problému.

„Protikorupční speciál už ministr Pelikán zkoušel v té předchozí verzi s tím, že chce zrušit Vrchní státní zastupitelství v Praze a v Olomouci a že by tomu protikorupčnímu speciálu šéfovala Bradáčová. A měla tam svoje lidi... A bylo by to bez kontrol. To jsme ale Pelikánovi shodili ze stolu a řekli jsme, že tady nebude bez kontroly fungovat nic. A teď najednou přichází na světlo varianta, že by to dělalo Nejvyšší státní zastupitelství... Ten nový návrh, který ale schválil kabinet, jsem po pravdě neviděl, a tak se jen těžko mohu vyjádřit přesně k tomu, jak ta kontrola má nakonec vypadat. Jenže je v tom velký problém, neboť chybí druhý stupeň kontroly, a to dohled... Když tady bude někdo, kdo bude vykonávat dozor, tak tady musí být někdo, kdo nad tím vším bude vykonávat ještě dohled. Máme vždy dva stupně kontroly...,“ poznamenal dále Ondráček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina v problémech na Štědrý den. Rusové překračují Dněpr

7:52 Ukrajina v problémech na Štědrý den. Rusové překračují Dněpr

„Zatímco zbytek světa slaví Vánoce, Ukrajinci nadále trpí nekonečnými ruskými útoky. Teroristé neroz…