Neprůhledné financování Starostů a nezávislých se Šlachtovi nelíbí. Připomněl, že se loni poprvé zúčastnil voleb do Poslanecké sněmovny, čemuž předcházely televizní debaty a v nich se členové současné koalice často vyjadřovali proti daňovým rájům. „Jedno ze zaklínadel nejen Petra Fialy i Víta Rakušana, které se celou kampaní prolévalo, byly daňové ráje, financování z daňových rájů a důvody, proč a jakým způsobem by se tomu mělo zabránit. Každý měl plnou pusu, jak by se s tím mělo zatočit. Dva měsíce po volbách a měsíc po té, co je STAN ve vládě, se ukáže kauza kolem Rakušana, který chtěl původně financování z daňových rájů zabránit. Je to úsměvné,“ řekl redakci Šlachta.
Jako bývalý policista a šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prý nepřijal obrannou argumentaci předsedy STAN Víta Rakušana, který je nyní také ministrem vnitra. „Argumentace Rakušana je scestná. Rakušan by se měl zajímat, o jaké firmy se jedná, kde daní. Ptal se Andreje Babiše, proč firmy řeší financování přes daňové ráje, ten také nikdy neodpověděl. Odpověď nikdo dávat nechce. Proč tyto firmy financují přes Kypr? Jestli mají české IČO, jestli nakupoval nemovitosti ve Francii a někdo mu poradil platit přes Kypr, pak se ptám proč? Pokud má firma českého vlastníka a české IČO, proč sídlí na Kypru? Důvody tam určitě jsou a vysvětlení je naprosto nedostatečné. Rakušanova pozice předsedy STAN a ministra vnitra je devalvována. Jak chce někdo bojovat s ekonomickou trestnou činností a zároveň říci, že si peníze nechá, protože to nebylo nezákonné, ani nemravné?“ upozornil Robert Šlachta.
Vít Rakušan už dříve uvedl, že peníze z transparentního účtu vrátí, pokud se ukáže, že jsou spojeny s trestnou činností. ParlamentníListy.cz proto zajímalo, jaká je zkušenost bývalého vyšetřovatele. Proč tedy firmy posílají peníze přes Kypr? Prvním důvodem je, že vlastník chce být skrytý a nechce být vidět. Dále mohou finance pocházet z trestné činnosti a tímto způsobem se legalizují. Z případů, které Šlachta řešil, ví, že peníze, které odejdou do daňových rájů, se během pěti minut rozešlou na stovky účtů a dohledat, odkud pocházejí, je pak velmi složité. „V ekonomické trestné činnosti je to u podezřelých velmi častý jev – většinou spojený s legalizací. Potřebovali legalizovat finanční částky ze zdejší trestní činnosti, tak je odešlou do daňového ráje,“ popsal.
Najít původ peněz je složité a většinou se to nepodaří
Podle něj se jen velmi málo podobných případů podařilo dotáhnout do konce a najít skutečné vlastníky. „Potřebujete spoustu právní pomoci a je složité dostat se k jakýmkoliv informacím. Jedná se o země, které jsou na toto specialisté a profitují z toho, když přes ně peníze protékají. I proto se to špatně odhaluje a i na penězovody z České republiky ven existují specializované firmy, které se tím zabývají. Jakmile částka odejde, okamžitě se rozdělí na jednotlivé částky a účty. Sama se podívejte, kolik trestné ekonomické činnosti se odhalilo nebo vyřešilo a jedná se o mizivé procento, protože nejde o prioritu. A já se nedivím, když představitelé politických stran přijímají tyto finance,“ uvedl Robert Šlachta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.