Ve chvíli, kdy ruský prezident Vladimir Putin spustil agresi proti svobodné Ukrajině, pohrozil světu, že kdokoli se mu v jeho akci pokusí zabránit, bude muset počítat s tím, že Ruská federace využije všechny své prostředky, aby prosadila své cíle. Fakticky tak pohrozil využitím jaderných zbraní.
V závěru týdne svou hrozbu ještě zesílil, když vydal povel k uvedený jaderných zbraní do vysokého stupně pohotovosti.
Nejen v Česku se poté rozběhly diskuse, zda Putin zajde tak daleko, že nechá jaderné zbraně odpálit. Dva britští bezpečnostní experti se na stránkách BBC shodli na tom, že k tomu spíše nedojde.
Ale kdyby přece jen, lidé si na sociálních sítích kladou otázky, zda je možné na to nějak reagovat, jak se chránit. Zda má např. smysl nakupovat jódové tablety.
A tady se o slovo přihlásila šéfka Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
„Hodně se v komentářích ptáte na jódové tablety. Jako ochrana před radiací při použití (nedej bože) jaderné zbraně jsou v podstatě na nic,“ upozornila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp