To jste museli kněze zavírat do vězení? Grebeníček dostal na PL dotaz. Jeho reakce byla hodně detailní

06.01.2019 6:21 | Zprávy

Z PROFILŮ Nová kniha „Ve znamení kříže“, jejíž autorem je bývalý předseda a dlouholetý poslanec KSČM Miroslav Grebeníček, vyvolává diskusi. Kniha se zabývá problematikou církevních restitucí a obecně působení katolické církve z pohledu komunistického politika. Čtenář ParlamentníchListů.cz se na Grebeníčka obrátil s dotazem, proč, když už církvi majetek nepatřil, museli být knězi a řeholníci zavírání do vězení.

To jste museli kněze zavírat do vězení? Grebeníček dostal na PL dotaz. Jeho reakce byla hodně detailní
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Miroslav Grebeníček

Tazatel podle svých slov nechápe, proč se tenkrát nenašlo pro kněze a řeholníky lepší, vhodnější ubytování. „Když už církvi majetek nepatřil, to jste museli kněze a řeholníky zavírat do vězení? Nejdříve jste nepohodlné zavřeli, pak jste je donutili přiznat se k zločinu, pak jste si nechali odsouhlasit zatčení a nakonec od vašich poslanců i nové zákony, takže vše proběhlo v mezích vašich zákonů,“ položil svou otázku bývalému dlouholetému šéfovi KSČM.

Pro odpověď na to, co čtenáře trápí, jej Grebeíček odkázal na svou nedávno pokřtěnou knihu Ve znamení kříže, která vzbudila nejen na české poltické scéně pořádný poprask. Aby ji ale čtenář nemusel složitě vyhledávat, pro přiblížení jeho postojů z ní do své odpovědi připojil pár úryvků.

V ní Grebeníček píše, že vůbec nehodlá zpochybňovat, že po únoru 1948 nastala vyhrocená situace, kdy se státní moc v zájmu vyloučení politických ambicí římskokatolické církve dopustila neomluvitelných kroků vůči církvím, řádům, řeholníkům i mnohým věřícím. „Mnohé z té doby nelze v žádném případě ospravedlňovat,“ píše ve svém knižním díle.

Následně připomíná úryvek hovořící o tom, že kořeny současných sporů o údajný církevní majetek leží především v době husitské. A podle husitů katolická církev vlastnit majetek nemohla, mohla k němu mít pouze uživatelské právo. Další výchovný pohlavek dostala římskokatolická církev v 18. století, kdy ztratila své středověké mocenské a ekonomické postavení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pojď zpátky, nějak se domluvíme.“ Xaver pustil ven detaily jednání se Součkem. A dal mu výzvu

9:10 „Pojď zpátky, nějak se domluvíme.“ Xaver pustil ven detaily jednání se Součkem. A dal mu výzvu

Moderátor a člen Rady České televize Lubomír Xaver Veselý veřejně na Xaver Live vyzval generálního ř…