V roce 1962 se sovětský vůdce Nikita Chruščov pokusil dopravit jaderné hlavice na Kubu. Americký prezident J. F. Kennedy to nedovolil. Svět byl tehdy jen krůček od vypuknutí jaderné války. Nakonec k ní ale nedošlo, ať už díky horečnatým diplomatickým snahám, nebo obávám obou lídrů, co by jaderná válka znamenala pro celý svět.
Zdá se, že dnes se situace částečně opakuje. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil spuštění invaze na Ukrajinu. A ve svém projevu ke světu prohlásil, že pokud se mu v této invazi, kterou nazval speciální operací, pokusí zabránit, využije všechny prostředky, které má Ruská federace k dispozici. Jinými slovy, nevyloučil ani použití jaderných zbraní.
Frank Gardner taktéž v textu pro BBC uvedl, že Západ se obával právě toho, že Putin bude hrozit jadernými zbraněmi.
„Tento druh eskalace je přesně to, čeho se vojenští plánovači NATO obávali, a proto Aliance opakovaně oznámila, že nepošle vojáky na pomoc Ukrajině odrazit její ruské útočníky,“ zdůraznil analytik.
Ruská invaze na Ukrajinu trvá čtvrtý den a zdá se, že se válečné plány nedaří Rusku zcela naplňovat. Ruská armáda podle všeho naráží na větší odpor, než s jakým původně počítala. Gordon Corera má za to, že Putin nepočítal ani s jednotnou reakcí Západu. Pomoc nakonec poskytne Ukrajině i Německo a mnoho dalších zemí.
Také Gardner tvrdí, že Kreml je z vývoje invaze poněkud frustrován.
„Čtvrtý den není v ruských rukou ani jedno velké ukrajinské město a zdá se, že Rusové mají těžké ztráty. To v Moskvě způsobí určitou frustraci a netrpělivost,“ poznamenal.
Podle analytika se dá předpokládat, že Putin nechá ještě vystupňovat válečné operace a bude brát ještě menší ohled na ukrajinské civilisty.
Gordon Corera však zároveň uklidňuje, že uvedení ruských jaderných zbraní do stavu pohotovosti neznamená, že je Vladimir Putin nakonec opravdu nechá odpálit.
- Další informace naleznete zde.
„Přechod do stavu pohotovosti pravděpodobně usnadní rychlejší odpalování zbraní. To však neznamená, že je (Putin) skutečně chce použít. Rusko má největší zásoby jaderných zbraní na světě, ale také ví, že NATO má také dost na zničení Ruska, pokud by byly použity,“ poznamenal Corera.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Putinův krok odsoudil.
„Prezident Putin postupuje v další eskalaci této války způsobem, který je absolutně nepřijatelný. Co nejrozhodněji musíme jeho počínání mařit,“ poznamenal Stoltenberg.
Obdobně se vyjádřila také americká administrativa Joea Bidena. Bývalá zpravodajská důstojnice DIA Rebekah Koffler konstatovala, že Putin takovýmto způsobem hrozí využitím jaderných zbraní, aby posílil svou pozici po svém válečném vpádu na Ukrajinu.
- Na její slova upozornil server televize Fox News.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.