Ministr pro životní prostředí Petr Hladík vyhlásil nový dotační program, v jehož rámci bude možné požádat až o milion korun na opravu starého domu, např. domu po prarodičích. Program bude spuštěn od září 2023. Bonusem programu bude padesát tisíc korun příspěvek na nezaopatřené dítě a výhodný stavební úvěr. Program bude hrazen z fondů Evropské unie.
Už v okamžiku vyhlášení se stal nový dotační program terčem kritiky. Ozval se např. ekonom Lukáš Kovanda, který poznamenal, že už je jasné, jak vláda naloží s finančními prostředky, „které vzala důchodcům“.
Ministr Hladík proto ještě jednou vysvětlil, že program bude financován z dotací EU.
„Oprav dům po babičce nejde ze státního rozpočtu. Jsou to evropské prostředky, které máme v Modernizačním fondu k dispozici z prodeje emisních povolenek právě na dekarbonizaci a opatření spojená s energetickými úsporami na budovách. Cílem je chránit domácnosti před energetickou chudobou a zpřístupnit lidem kvalitní a energeticky úsporné bydlení,“ zdůraznil Hladík na twitteru.
A ozval se Miroslav Kalousek.
„Energetická chudoba vlastníků rekreačních domů... Tenhle pojem vejde do učebnic,“ smál se exministr financí.
Ministr Hladík na to konto zdůraznil, že se dotace vztahuje jen na dům, kde má žadatel trvalé bydliště, nikoliv na chalupu, kam rodina jezdí např. dvakrát měsíčně na víkendy.
„Pokud ale budou mít na místě trvalé bydliště. Je to stále vázáno na domy, kde bude člověk reálně bydlet. Ne na chaty nebo chalupy,“ konstatoval.
Kalousek však ani tuhle informaci neponechal bez odpovědi.
„Možná Vás to překvapí, ale ‚reálně bydlet‘ a ‚trvalé bydliště‘ jsou dva různé pojmy,“ upozornil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.