Zatímco Milan Chovanec, který dopis rozeslal už v minulém týdnu, vybízel k „otočení kormidla doleva“, varoval, že ve středu politického spektra není pro ČSSD dostatečný prostor a doporučoval návrat k programovým kořenům. Jiří Zimola přišel s konkrétními programovými tématy, Jan Hamáček varoval před nejednotností strany, matení voličů krkolomnými názorovými kotrmelci a zaútočil také na osobu svého protikandidáta.
V dopise „přátelům“, jak se mezi sebou stranicky titulují sociální demokraté, kritizoval Chovance hned dvakrát. Nejprve za to, že poškodil ČSSD jako ministr vnitra pokaženou policejní reformou. Hamáček ji dává do souvislosti s výrazným poklesem ČSSD ve volbách, které po ní následovaly, ať krajských v roce 2016, nebo sněmovních o rok později.
Druhým důvodem kritiky Milana Chovance je pro něj chování po volbách, kdy bývalý ministr vnitra z pozice prvního místopředsedy po rezignaci předsedy Bohuslava Sobotky řídil stranu. Hamáčkovi vadí, že Chovanec začal vyjednávání o vládě s Andrejem Babišem kladením podmínek.
Vadí mu zejména, že Chovanec začal požadovat konkrétní ministerstva financí, vnitra a spravedlnosti. „Nemůžeme začít tím, že našemu potenciálnímu partnerovi přes média vzkážeme, jaká ministerstva nebude řídit,“ napsal Hamáček. Priority ČSSD by přitom podle Hamáčka měly být v úplně jiných resortech – zdravotnictví, zemědělství, místní rozvoj.
Na Chovancovu kritiku, že ČSSD se příliš přiblížila politickému středu a měla by se „vrátit ke kořenům“ reagoval Hamáček námitkou, že ČSSD především byla velmi zmatená a pro voliče nepochopitelně jednou zdůrazňovala témata městských liberálů, pak zase cílila na tradiční levicové voliče.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav