Přitom ještě před měsícem se ocitla kancléřka se svými 46 % na svém čtyřletém minimu a zdálo se, že nad její budoucí politickou kariérou visí jeden velký otazník. Uběhlo jen několik málo týdnů a vše je zase jinak. Jak konstatuje britský deník, prudký nárůst preferencí německé kancléřky by pro ni mohl být tolik potřebným impulsem před blížícími se volbami v několika spolkových zemích, které proběhnou 13. března konkrétně v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a v Sasku-Anhaltsku.
Další dobrou zprávou pro kancléřku je také fakt, že naopak oblíbenost mezi voliči klesla jednomu z největších kritiků její přistěhovalecké politiky, bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi. Zatímco popularita Merkelové se zvýšila o osm procent, jeho oblíbenost naopak o sedm procentních bodů poklesla a nyní mu důvěřuje jen 38 % Němců. Jak The Telegraph uvádí, tento vývoj je o to překvapivější s ohledem na stále se prohlubující migrační krizi.
Na druhou stranu průzkum ukázal, že voliči stále nejsou spokojeni s kroky, které podniká německá vláda v oblasti přistěhovalecké politiky. V porovnání s předchozím průzkumem veřejného mínění se počet nespokojených voličů zvýšil o dvě procenta na 59 %. „Průzkum byl realizován ještě před víkendovým rozhovorem Merkelové v televizi ARD, kde kancléřka opět odmítla přikročit k uzavření německých hranic. Podpora celé CDU se potom zvýšila o jedno procento na 36 %,“ dodává britský deník.
Neúspěch ve spolkových volbách by mohl pro Merkelovou dle britského deníku znamenat začátek konce její politické kariéry. Naopak v případě úspěchu CDU by se mohla ode dna odrazit i samotná kancléřka. „Aktuální průzkum je prvním signálem svědčícím o tom, že by se jí to mohlo podařit stejně jako před pěti lety, kdy měla mezi voliči také velmi nízkou popularitu,“ konstatuje konzervativně zaměření deník The Telegraph.
„Jedním z možných vysvětlení rozporu mezi podporou kancléřky a nesouhlasem s její přistěhovaleckou politikou je možná to, že uprchlíci jsou hlavním tématem médií, ale v každodenním životě občanů nemá zase takovou váhu. Téma nezaměstnanosti a hospodářské situace je pro voliče přece jenom důležitější,“ vysvětluje Ellen Ehni z televize WDR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro