Tohle byste do ministra Hermana asi neřekli. Zajímavé zprávy o jeho vlivu v zákulisí

17.09.2016 7:19 | Zprávy

Ministrem, který v české vládě nejsilněji prosazuje proizraelskou politiku, je možná poněkud překvapivě ministr kultury Daniel Herman. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Tohle byste do ministra Hermana asi neřekli. Zajímavé zprávy o jeho vlivu v zákulisí
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman

Zahraniční politika je výsledkem mocenské hry mezi třemi aktéry – Černínským palácem, Hradem a Strakovou akademií. Nedávná kauza údajné hádky na zasedání vlády ohledně jmenování politického tajemníka ministra zahraničí Petra Druláka na post velvyslance v Paříži ale odhalila, že do hry často vstupuje ještě jeden silný a nečekaný aktér. Tím je Nostický palác, kde sídlí ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Kvůli Drulákovi se strhla hádka

LN již v červnu informovaly, že bývalý první náměstek šéfdiplomata Lubomíra Zaorálka (ČSSD) z Černínského paláce odchází. A protože si Zaorálek Drulákových analytických schopností vždy cenil, napsal ho na seznam nových velvyslanců. Ten kabinet v utajeném režimu probíral 5. září.

Ohledně Druláka se podle deníku Právo strhla hádka. Zatímco vicepremiér Andrej Babiš (ANO) prý argumentoval, že Drulák je na francouzské poměry příliš velký introvert a na post ambasadora na Seině se nehodí, Herman se vytasil s tím, že Zaorálkův politický tajemník je antisemita.

Proč Herman Druláka „odstřelil“

Ke skutečnému průběhu sporu o Druláka se nikdo z aktérů vyjadřovat nechce.

Nařčení z antisemitismu podle listu svou vnitřní logiku má. Herman je totiž ve vládě tím, kdo razí politiku bezpodmínečné vstřícnosti vůči Izraeli. „Když je třeba předem odhadnout reakci Izraelců, často se věci konzultují právě přes Hermana,“ řekl LN nejmenovaný diplomatický zdroj.

Sám Drulák nikdy izraelskou politiku otevřeně nekritizoval. Několikrát ale zdůraznil, že s Izraelem je třeba o sporných bodech diskutovat. To samo pravděpodobně stačilo k tomu, aby ho Herman na vládě „odstřelil“.

Jemně to ostatně ve svém komentáři pro Právo naznačil sám Drulák. „Snažíme se nacházet více společné agendy s palestinskými partnery. Jen se bojím, aby někoho nenapadlo označovat tuto politiku za antisemitskou,“ napsal v narážce na Hermana.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…