Cílem takzvané inkluze je začlenit do běžných kolektivů na základních školách děti s lehkým mentálním postižením, mimořádně nadané děti i školáky s dalšími omezeními. Výuka má být přizpůsobena jejich potřebám. Se zvládnutím potíží, odlišností či zdravotních omezení mají prý pomoci asistenti, ale také nové školní pomůcky.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o slovech prezidenta Zemana o inkluzi myslí. Velká část politiků, která odpověděla, se k inkluzi staví buď zcela zamítavě, nebo alespoň částečně kriticky.
Proti inkluzi se staví i poměrně dost politiků ČSSD, přestože inkluzi prosazuje ministryně školství Kateřina Valachová právě z ČSSD. Politici, a to i z ČSSD, upozorňují, že inkluze poškodí „normální“ děti, postižené děti, rodiče i učitele a nepomůže vůbec ničemu a nikomu. S inkluzí často nesouhlasí rodiče, ani pedagogové. Bohatí rodiče, soudě dle námitek, své děti přihlásí na soukromé školy.
Dokonce se objevily i názory, že jde ze strany ministryně Valachové, premiéra Bohuslava Sobotky či ministra Dienstbiera o záměr, aby se z národa stala tupá masa „lehce ovladatelných idiotů, kteří půjdou vstříc multikulturním zítřkům“.
Ve svém důsledku inkluze ublíží všem. Sníží se úroveň vzdělání pro všechny
Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš na dotaz neragoval. Ani vicepremiér pro vědu a výzkum a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
„Myslím si, že má pravdu jak odborná, tak laická veřejnost a prezident tuto pravdu potvrdil,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.
„Má pravdu pan prezident!“ reagoval místopředseda Poslanecké sněmovny a úřadující předseda STAN Petr Gazdík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík