V úvodu se pánové věnovali otázkám krajského zdravotnictví. Faltýnek začal pěkně zostra, když si do svého koaličního partnera a premiéra rýpl, že ČSSD vládne v krajích posledních osm let a za tu dobu jsou krajské nemocnice stále více zadluženy. Pokud ANO v nadcházejících krajských volbách uspěje, posvítí si na to, jak efektivně nemocnice hospodaří. Obratem připomněl, že do zdravotnictví tečou rok co rok vyšší platby a je otázka, co se s nimi děje.
Předseda vlády Sobotka Faltýnkovu kritiku důrazně odmítl. Prioritou ČSSD bylo podle premiéra zabránit další privatizaci nemocnic, což se podařilo, a následně bylo třeba nemocnice stabilizovat, což se daří postupně. ČSSD navíc odmítá vyšší spoluúčast pacientů, protože už její současnou hladinu považují za vysokou.
Ke slovu se dostal i Miroslav Kalousek, který jedním dechem zkritizoval jak Faltýnka, tak Sobotku. „On byl osmnáct let významným sociálním demokratem, takže minimálně v Olomouckém kraji musí vědět, jak tam vypadá zdravotnictví,“ udeřil na Faltýnka, který se podle jeho názoru jen vymlouvá, když se po oněch 18 letech snaží tvrdit, že v křesle prvního místopředsedy ANO nemá na tuto situaci vliv.
Stejně jasně se vymezil proti Sobotkovi. „Pane premiére, nezlobte se, ale tohle je demagogie,“ uhodil na předsedu vlády s tím, že dnes se drtivá část spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví odehrává v oblasti lékové politiky. Současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL prý nepředvedla nic moc jiného, než že zrušila zavedené reformy exministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09. Koaliční partneři Sobotka a Faltýnek uznali, že se shodli na zrušení drtivé většiny regulačních poplatků ve zdravotnictví.
Skončete tu buzeraci!
Došlo také na elektronickou evidenci tržeb. Premiér Sobotka její zavedení důrazně hájil. S její pomocí chce vláda narovnat podnikatelské prostředí. Touto myšlenkou však zvedl ze židle Miroslava Kalouska. „To je k smíchu, to je karikatura. Tou nejlepší pomocí pro živnostníky a podnikatele je přestat je buzerovat. To, co tato vláda dělá, to je neuvěřitelná šikana!“ vypálil Kalousek. Narážel na fakt, že v zavádění EET sehraje roli i celá řada výjimek. Zatímco restauratérů se bude elektronická evidence týkat už od 1. prosince tohoto roku, stánkařů prodávajících jídlo a pití se zatím týkat nebude.
Sobotka se okamžitě důrazně ohradil. „Já odmítám teze o likvidaci živnostníků. To, že naše vláda nastartovala hospodářský růst, pomáhá živnostníkům. Druhá poznámka, pan Kalousek dobře ví, že se EET bude týkat i stánkařů. A poslední poznámka, tady nejde o nějaký český výmysl, my jsme se inspirovali na Slovensku i jinde, kde ta opatření fungují. My usilujeme o vyšší výběr daní,“ rozjel se premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp