Tohle si budeme pamatovat! Dusno kolem trestání Orbánova Maďarska v parlamentu EU

12.09.2018 13:45 | Zprávy

Proces s Maďarskem a jeho premiérem Viktorem Orbánem. I tak lze nazvat historicky první řízení o pozastavení členských práv v EU. A úterní jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku skutečně mělo znaky tribunálu.

Tohle si budeme pamatovat! Dusno kolem trestání Orbánova Maďarska v parlamentu EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu

Obžaloba viní Maďarsko z dlouhého seznamu „závažných porušení hodnot Evropské unie“. Jak poznamenává český europoslanec Jan Keller, Evropská unie se snažila mít v tomto historicky první procesu s členským státem co nejimpozantnější seznam hříchů, takže ve finále Maďarsku přičetla ještě „porušení hospodářských a sociálních práv“. Maďarsko prý porušuje hodnoty EU tím, že má příliš nízkou úroveň minimální mzdy, moc nízké dávky v nezaměstnanosti a krátkou dobu jejich čerpání.

„Přinejmenším z těchto bodů je patrná krajní účelovost celého návrhu,“ komentoval obžalobu Maďarska Jan Keller. Především sociální politika je záležitostí každé vlády a není tedy „evropskou hodnotou“. A navíc kritika Maďarska právě za tyto věci je podle Kellera těžce pokrytecká.

Evropská unie dlouhá léta razila politiku finanční přísnosti a varovala všechny, aby se nestali „druhým Řeckem“. Maďarsko tedy není v tomto směru ničím jiným, než vzorným žákem jejich ideálů. Keller dodává, že při aplikaci rovnosti práva by takto před tribunálem EU musely stanout prakticky všechny pravicové vlády, co jich v EU je. A uzavřel názorem, že pokud by Orbán nedělal Bruselu problém s migranty, na maďarské nezaměstnané by si ve Štrasburku nikdo ani nevzpomněl.

Takto europoslankyně za Zelené Judith Sargentiniová, autorka zprávy o situaci v Maďarsku, přednesla obsáhlou a dramatickou obžalobu. Orbánova vláda podle ní umlčela opoziční média, zbavuje budoucí generace možnosti kriticky přemýšlet a brání nevládním organizacím pomáhat potřebným, zatímco přátelé pana premiéra rozkrádají peníze poctivě odvedené daňovými poplatníky v EU a poukázané do Maďarska přes její fondy. „Nastal čas na zásadní rozhodnutí. Dovolíme (maďarské) vládě porušovat hodnoty, na nichž je EU založena?“ uzavřela.

Premiér Orbán na svou obranu promluvil podobně ostře. Připomněl, že Maďarsko mnohokrát v historii krvácelo za svobodu a demokracii celé Evropy. Nyní je mu podle Orbána prostřednictvím sankčních mechanismů EU vnucována jiná vůle, než má legitimní maďarská vláda. „Chcete většinou hlasů rozhodovat, co je pro Maďary správné. Víte lépe než Maďar, co chce Maďar?“ podivoval se. Připomněl, že jeho vláda vyhrála troje volby po sobě, pokaždé s jasnou většinou, naposledy v letošním roce.

To Orbána vede k tomu, že EU chce potrestat jeho zemi za to, že nevolila opoziční socialisty. Nakonec se zeptal, zda má Maďarsko pykat za to, že se nechce stát zemí přistěhovalců.

Po Orbánovi si vzali slovo jednotliví europoslanci. Dramatické výstupy předváděli zejména socialisté. „Vy osobně představujete nejzkorumpovanější režim v EU,“ zvýšil na Orbána hlas německý sociální demokrat Udo Bullmann. Lidovcům, jejichž je Orbánova strana členem, a kteří váhali, jak se k obžalobě Orbána postavit, pak europoslanec Bullmann jednoznačně vysvětlil, že jejich volba je jednoduchá: „Rozhodněte se pro Evropu, a ne pro zkorumpovaného Orbána,“ vzkázal Němec natvrdo.

Proces pokračoval výstupy ostatních europoslanců, kteří kritizovali Orbána, že nechal v Maďarsku rozvinout „kult osobnosti“, nebo „autoritářskou, protidemokratickou politiku“. Perličkou byl výstup, který kritizoval Orbána za „rasismus k romské menšině“, kterému se tleskalo, než europoslance kdosi upozornil, že romofobní Orbán má za svou stranu FIDESZ přímo v Evropském parlamentu romskou poslankyni.

Pak si vzal slovo polský europoslanec Ryszard Legutko, který Orbána hájil, stejně jako britský Nigel Farage a několik dalších. Rozvolněnou atmosféru se proto rozhodl osobně utužit místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, nizozemský socialista a jeden z nejznámějších kritiků Maďarska.

„Musíme sdílet znepokojení ohledně nezávislosti soudnictví, korupce a dodržování základních práv, včetně akademických svobod a svobod médií. Opatření maďarské vlády omezují občanskou společnost,“ objasnil europoslancům. Výslovně zkritizoval maďarské chování vůči migrantům a zacházení s žadateli o azyl. Orbánovi pak vzkázal, že se sice neustále dovolává křesťanských hodnot, ale takové chování rozhodně křesťanské není. Uzavřel ujištěním, že bez ohledu na výsledky hlasování komise dál bude Maďarsko bedlivě sledovat a pokud to bude nutné, nebude váhat přijmout potřebné kroky.

Ve středu pak europoslanci odhlasovali, že Evropská komise řízení proti Maďarsku má zahájit. Pro návrh hlasovalo 448 zákonodárců, proti bylo 197.

Zprávy ze „štrasburského procesu“ šokovaně četli i čeští uživatelé facebooku. Bývalý primátor Prahy a velvyslanec v Rakousku Jan Koukal vše zhodnotil: „Nadutost EU institucí, arogance a samolibost. Stojí také za to, zapamatovat si oportunistické vyjádření Teličky (ANO).“

Glosátor a zakládající člen ODS Petr Paulczynski v nadsázce dodal, co nejspíš bude po rituálním odsouzení Maďarska následovat: „Holt nezbyde,než maďarským voličům zakázat účast v příštích maďarských volbách a nahradit je třeba voliči švédskými (tedy kromě těch, co volili Švédské demokraty)! Kam bychom to asi tak došli, kdyby si voliči v Evropě volili jen tak podle svého?!“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nikdo se Pekarové nezastane, diví se Kalousek. Ostrý vtip na předsedkyni

21:51 Nikdo se Pekarové nezastane, diví se Kalousek. Ostrý vtip na předsedkyni

Miroslav Korecký se rozkročil svým rozhledem politického komentátora nad koalicí Spolu a v ozvěně pr…