Středula hned na úvod tiskové konference před kamerami ČT prohlásil, že si za vyhlášením stávkové pohotovosti stojí.
„Včera jsem si vyslechl poměrně hodně o tom, jak je to nezodpovědné, ale je to zodpovědné velmi, protože vláda i přes naše výzvy, výzvy sociálních partnerů, nám tady předložila věci, u kterých jsme požadovali, aby se projednaly věci, které se připravují. To jsme požadovali od ledna letošního roku. A se sociálními partnery toto nikdo neprojednával, přestože máme pracovní týmy tripartity, přestože jsme součástí porady ekonomických ministrů. A ve čtvrtek jsme se dozvěděli, že to, co bylo přijato, se bude týkat především zaměstnanců. A v neděli jsme se dozvěděli, že o tom nebude debata,“ rozčiloval se Středula.
O konsolidačním balíčku se má podle něj vést diskuse, a to nejen ve Sněmovně, ale i s odbory, a výsledkem této diskuse mají být i zásadní změny konsolidačního balíčku, o kterých by odbory vládu rády přesvědčily. Případné kosmetické úpravy podle Středuly v žádném případě nestačí.
Po Středulovi si vzal slovo předseda OS Kovo Roman Ďurčo a oznámil, že ke stávkové pohotovosti se přidávají i odboráři ze Škody Auto a další subjekty, takže už jde o sílu přesahující sto tisíc lidí. „Pevně věřím, že se nám podaří zvrátit jak konsolidační balíček, tak důchodovou reformu,“ oznámil svůj záměr. Sociální dialog podle něj neprobíhá. „Všichni ministři by si měli uvědomit, jak se lidem žije a že tady máme inflaci a že to nejvíc dopadá na ty zaměstnance,“ hřímal Ďurčo.
Teprve odpor ke konsolidačnímu balíčku a k důchodové reformě podle něj odboráře opravdu sjednotil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp