Topolánek říkal, že jsme darmožrouti! Česká věda mohla padnout. Šéfka Akademie věd vystavila na světlo, co o české vědě možná ani nevíte

21.12.2019 20:11 | Zprávy

REPORTÁŽ Jak bývalý předseda vlády Mirek Topolánek skrouhl vědu, až jsme dopadli téměř jako v Maďarsku. Prý se dělají samé blbosti a nebudou se přece platit darmožrouti! Stále ale není vyhráno – peněz se nedostává, i když média hovoří o opaku. To zaznělo na besedě, kterou uspořádal autor celé plejády publikací literatury faktu, novinářský nestor Milan Syruček, za podpory Nadace železné opony s významnými představiteli vědy a školství v Praze. Hosté konstatovali, že jsme v mnoha oborech srovnatelní se světem, ale „doma“ se o tom příliš nemluví. A politici spíše zaškodí, než aby pomohli.

Topolánek říkal, že jsme darmožrouti! Česká věda mohla padnout. Šéfka Akademie věd vystavila na světlo, co o české vědě možná ani nevíte
Foto: Senát
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch a předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová

„V naší společnosti rezonuje, jak se přidává vysokým školám, ale to je hra čísel,“ uvedl emeritní rektor ČVUT, profesor Václav Havlíček. „Já jsem dělal čtyři roky místopředsedu pro finance České konference rektorů, takže jsem měl dokonalý přehled. Každý rok se opakovala situace, že rozpočet různými triky byl vysokým školám snížen o miliardu a pak s velkým nadšením byla zpět přijata skoro miliarda. Ta byla publikována stylem ‚vysoké školy dostanou opět přidáno‘. A Akademie věd na tom byla podobně,“ uvedl host a předsedkyně AV Eva Zažímalová konstatovala: „Ještě hůře!“

Profesor Havlíček pokračoval slovy: „To se domnívám, že je i teď, když tady slyším ty stovky miliard, tak já tomu nevěřím. Možná že jsem hloupý, zestárnul jsem, ale prostě já tomu nevěřím.“

Zažímalová připomenula nejhorší období akademiků za posledních několik desetiletí: „V roce 2010 někdejší Topolánkova vláda vědu ohavně skrouhla, rozpočet skoro o pětinu. Z roku na rok s výhledem, že to takto budou opakovat. To se díky různým okolnostem naštěstí nestalo. Ale my na tu institucionální úroveň peněz, kterou jsme měli v roce 2009, jsme se dostali až v roce 2017. A tedy de facto do současné doby nemáme peníze, které jsme měli v roce 2009. Je pravda, že od roku 2014 nám rozpočet po malých dílech stoupá, což se ale silně medializuje…“

Havlíček připomněl: „Ale je to pořád menší než inflace…“

Zažímalová dále pokračovala: „Stále tedy ještě nejsme na tom, kde jsme byli v roce 2009. Samozřejmě lidé vysoutěží něco na grantech, jsou tu operační programy, ale jde stále o peníze, které jsou zatížené obrovskou byrokracií. Nejde, abyste se naučili jedno schéma na to, jak byste mohli administrovat grant a použít to na všechny poskytovatele. Tak to není, každý je „velmi kreativní“ na vymýšlení způsobu administrování. A především každý poskytovatel ctí presumpci viny, tedy to, že každý pracovník potenciálně krade. To je premise, se kterou velmi bojujeme,“ posteskla si předsedkyně Akademie věd.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pojď zpátky, nějak se domluvíme.“ Xaver pustil ven detaily jednání se Součkem. A dal mu výzvu

9:10 „Pojď zpátky, nějak se domluvíme.“ Xaver pustil ven detaily jednání se Součkem. A dal mu výzvu

Moderátor a člen Rady České televize Lubomír Xaver Veselý veřejně na Xaver Live vyzval generálního ř…