Totalitní Česko. Pomoc od vlády? Už znám. Samoživitelka ukázala účty. Elektřina, děti, jídlo, vše

10.01.2022 4:44 | Reportáž

PŘÍBĚH „Je to šílené. Doplatek jako nikdy!“ Ceny letí nahoru a s nimi roste i zoufalství některých spotřebitelů. Zvlášť pokud jde o matky s dětmi. Samoživitelka Jana Dlabajová z Rožnova pod Radhoštěm ve Zlínském kraji řeší nejen zvyšující se náklady za energie. „Měla jsem teď obrovské vydání. Bětka má rovnátka. Cena do třiceti tisíc. Teď jsem platila deset. Naše Vánoce vypadaly tak, že dcera dostala jen nejnutnější věci,“ podotýká.

Totalitní Česko. Pomoc od vlády? Už znám. Samoživitelka ukázala účty. Elektřina, děti, jídlo, vše
Foto: archiv J. Dlabajová
Popisek: Jana Dlabajová

Zdražení energií, a tím pádem všeho. Od jízdného v hromadné dopravě přes bydlení po nákup brambor. Hledání úspor a počítání doslova každé koruny není sice pro Janu Dlabajovou z Rožnova pod Radhoštěm nic nového, jenže bude hůř. „Měla jsem nastavené zálohy na elektřinu a plyn na 790 korun měsíčně. Teď jsem měla doplatek jako nikdy, skoro 3 000 korun, přestože využívám úsporné spotřebiče a žárovky. A budeme platit ještě víc. Od října skoro dva tisíce. Je to šílené,“ podotýká. „Jasně že se bojím. Teď mám navíc novou práci. Nevím přesně, jak mi peníze vyjdou v čistém příjmu,“ dodává matka třináctileté dcery a syna v pubertě. O děti se stará sama.

Práci v laboratoři ztratila, když firma přišla o zakázky. Na léto sehnala brigádu v místním muzeu. Po dvou měsících bez příjmů se jí v listopadu podařilo získat místo v cukrářské výrobě. „Nevím, jak se situace bude v této sféře podnikání vyvíjet. Dřív se připravovalo např. více dortů,“ popisuje uplynulé týdny. „Lidé zřejmě šetří nebo jim vadí obecně opatření,“ říká k atmosféře. Výroba ve firmě, kde teď pracuje, probíhá z kvalitních surovin, což se projeví i na ceně, a pak je odbyt s otazníkem.

„Nevím, jestli nás do budoucna uživím.“ Tři práce?

Za možnost chodit do práce je vděčná, hledání jí dalo zabrat. Posílala životopisy tzv. na všechny světové strany. Z kontaktů z úřadu práce byla řada míst buď obsazená, nebo se neozvali. „Případně napsali: děkujeme, neodpovídáte našim požadavkům. Snažila jsem se využít i dobrých znalostí angličtiny. Ale zase jsem nechtěla noční služby,“ popsala. „Nebojím se manuální práce. Ale Alžběta má třináct let a nechtěla jsem vzít zaměstnání, kdy ji třeba týden skoro neuvidím. Ona by to zvládla, otázkou je jak?“ přemýšlí. K místu ve výrobě cukrovinek se nakonec dostala, když reagovala na starší zveřejněný inzerát. Původní práce byla již obsazená, ale nabídli jí uplatnění v přípravě speciálních dortů. „Manuálně je to docela těžká práce. Chodím na šestou ráno. Nevím, jestli nás do budoucna uživím,“ říká. Hodinová sazba se pohybuje kolem sta korun. „Dnes jsem měla směnu s holkou, která má tři práce,“ dodává k dokreslení obecné atmosféry.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

20:44 Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

Zpěvák Michal David se kriticky vyjádřil k vládě premiéra Petra Fialy a jejímu přístupu k Ukrajině. …