Hned dvěma tématy se nejnovější přehled mediálních zajímavostí dotkne České televize, i když ne přímo vysílání. „Zaujal mě Reflex svojí anketou s názvem ‚Zasáhly vás vášně kolem Rady ČT? Hlasujte pro svého favorita‘. Tu anketu zpracoval Oldřich Tichý a v doprovodném textu je vyjmenováno všech osmnáct lidí, z nichž bude Poslanecká sněmovna vybírat oněch šest, kteří v Radě ČT zasednou. V přehledu je také stručně popsáno, co má kdo z kandidátů profesně za sebou, ale také to, kdo je navrhoval. Takže se tam objevují – už jsme to jednou zmiňovali – legrační spolky typu ‚Každý koš pomáhá‘, ‚Šance na návrat, organizace pro pomoc propuštěným vězňům‘, ‚Český svaz včelařů‘ a podobně. Ale zajímavý je výsledek té ankety. Největší přízni z řad lidu se těšil – kdo by to řekl – pan Luboš Xaver Veselý s 41,6 procenta všech hlasů. Tolik jich získal člověk, kterého skandalizují mainstreamová média od rána do večera,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Připomíná, že mu nasazují psí hlavu a obviňují ho z toho, že jde na ruku premiéru Babišovi nebo prezidentu Zemanovi. „Přitom to celé je o tom, že jim u pana Veselého vadí jeho poměrně radikální investigatismus, s nímž odkrývá některé věci nejen kolem majetkových, ekonomických nebo politických věcí, ale zejména to, že často míří do novinářských řad, což je přijímáno s velkou nevolí. Něco o tom vím, protože tuhle práci dělám přes dvacet let a za tu dobu jsem zjistil, že novinář je tvor nekritizovatelný. Většina mých někdejších kolegů, když mě potká na ulici, tak obrátí hlavu na druhou stranu a přejde pokud možno na jiný chodník. Je to velmi zábavné. Horší je, když se vám stane, že lidé, které znáte pětatřicet let, přátelil jste se s nimi už za komunismu, jezdil jste s nimi na společné rodinné dovolené, vám pouze mailem napíší: ‚Nezlob se, ale politicky jsme se rozešli‘. Tak to jsme se ocitli v padesátých letech,“ myslí si mediální analytik.
Vedení České televize si rozdalo na odměnách sumy, které ohromí
Podle něj skutečnost, že byl Luboš Xaver Veselý za svou činnost oceněn téměř polovinou všech hlasů v anketě Reflexu, dává smysl. „Proto si myslím, že by Poslanecká sněmovna měla takové signály brát na vědomí a měla by si uvědomit, že Rada České televize tu není od toho, aby kryla panu řediteli záda a pobírala od něj nějaké odměny nebo mu je naopak schvalovala ve výši, která udivuje. Docela nedávno se objevila zpráva, že v minulém roce obdržel management České televize roční odměny ve výši přes 46 milionů korun, aniž by to bylo diferencováno. To jsou skutečně cifry, které normálního člověka ohromí. Právě proto, aby se takové věci v České televizi neděly, by v Radě ČT měli zasedat kompetentní radní. Ne proto, aby si to v souhlasu s vedením tak pěkně upekli, jako tomu bylo dosud za posledních osm a půl roku,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Druhé místo v anketě čtenářů Reflexu obsadila brněnská ekonomka Hana Lipovská, pro niž se vyslovilo 28,5 procenta hlasujících. „To je rovněž osoba, které kydali na hlavu různí foristé24, různí hlídací psi, ratlíci a poštěkávající zvířátka z různých našich médií. A to přesto, že ji podle mého názoru většina z nich v životě neviděla, asi by ji nepoznali na ulici, nikdy od ní nic nečetli. Jen si neustále předávají ten jeden mediálně vyslovený názor, že Česká televize není něco, co by tu muselo být navěky. To je názor, který zazníval v této zemi úplně svobodně a normálně ještě před deseti, dvanácti lety. V roce 2008 nebo 2009 se v Senátu konal seminář na téma ‚jak dál s veřejnoprávními médii‘, jehož se účastnil třeba ekonom Pavel Kohout a další. Z úst politiků – třeba pana Topolánka i jiných – zaznívaly názory, že ta televize nemusí být navždy ve formátu, v jakém teď je, že z ní lze mnoho věcí vyčlenit skrze různé zakázky a předat je do jiných profesionálních rukou,“ podotýká mediální odborník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník