Toto nyní řekl k privatizaci muž, který se po revoluci školil v britské MI5 a pak skončil u Klause

13.10.2016 16:00 | Zprávy

Hostem Daniely Drtinové v pořadu DVTV.cz byl bývalý zpravodajec a někdejší zaměstnanec Úřadu vlády Vadim Petrov. Ten krátce po revoluci odcestoval do Spojených států, kde chtěl vidět, jak vypadá kapitalismus. Ve Velké Británii se pak v MI5 zúčastnil zpravodajského kurzu. Po návratu se stal členem jednotky White House.

Toto nyní řekl k privatizaci muž, který se po revoluci školil v britské MI5 a pak skončil u Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

White House byla podle Petrova zpravodajská jednotka, která se měla vše naučit. „Měla pochopit, na jakém principu pracují demokratické zpravodajské služby. Co udělat s těmi, které jsme tady měli, a jak vypadají nové,“ zmínil i vznik BIS a Vojenského zpravodajství. „Byli jsme malá jednotka. Psali jsme návrhy, chodili jsme mezi zpravodajskými službami, mezi politiky, vysvětlovali jsme, jak to má být,“ uvedl s tím, že zpočátku skutečně šlo o amatérismus. 

Pohovořil následně o bývalých estébácích. „Takových lidí bylo hrozně moc. Ale načítal jsem po revoluci hrozně moc těch svazků. A nikdy bych si neodvažoval je soudit,“ zmínil s tím, že samozřejmě byli udavači a práskači, ale spousta lidí byla ke spolupráci dohnána a dotlačena.

Celé video ZDE.

Petrov vnímá, že v té době měli komunisté, nomenklaturní kádry a příslušníci StB výhodu, kterou využili a velmi zbohatli. Uměli podle něj využít příležitost. Především při privatizaci. Soudy, policie podle něj nebyly připraveny, aby tuto obrovskou transformaci v tehdejší době mohly řídit. „Václav Klaus byl před rozhodnutím zavřít oči a udělat to, pokusit se nastartovat úplně novou etapu, nebo to udělat opatrnými krůčky. Takže to udělali velkoryse,“ řekl. 

Závěrem se pak Petrov zmínil o Klausovi, jemuž dělal mluvčího, když byl předsedou vlády. „Pro mě to byl nesmírně inspirativní člověk. V jeho blízkosti jsem obdivoval svět,“ uvedl. Amnestii, kterou Klaus při odchodu ze své funkce udělil, prý porozuměl. „Nevím, do jaké míry se s tím ztotožňuji,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…